Politiek aan zet voor uitweg uit mestcrisis

De politiek is aan zet om een oplossing te vinden voor de mestcrisis. Het plan van demissionair landbouwminister Piet Adema ligt op tafel, afgetikt is het zeker nog niet. Met name de formerende partijen BBB en PVV zien liever andere maatregelen, waaronder blijven hameren op derogatie in Brussel. Eén ding is duidelijk: als er niets gebeurt, komen veel melkveebedrijven in acute problemen.

Het uitrijseizoen verloopt moeizaam vanwege het natte weer. De gebruiksnormen voor derogatiebedrijven zijn dit jaar verder aangescherpt. In Nutriënten Verontreinigde gebieden mag nog 210 kg N/ha uit dierlijke mest worden gebruikt, in overige gebieden 230 kg. - Foto: Koos Groenewold

Het uitrijseizoen verloopt moeizaam vanwege het natte weer. De gebruiksnormen voor derogatiebedrijven zijn dit jaar verder aangescherpt. In Nutriënten Verontreinigde gebieden mag nog 210 kg N/ha uit dierlijke mest worden gebruikt, in overige gebieden 230 kg. - Foto: Koos Groenewold


Een makkelijke oplossing voor de mestcrisis is er niet. Het plan van aanpak dat demissionair landbouwminister Piet Adema op verzoek van de Tweede Kamer heeft gemaakt, bestaat dan ook uit tal van maatregelen. Om de druk op de mestmarkt te verlagen en om te gaan voldoen aan de forse verlaging van het mestproductieplafond in 2025.Het probleem is complex, omdat het niet alleen om een probleem op papier gaat. Het probleem is er ook fysiek en speelt nu. Veehouders zitten letterlijk ‘met de shit’. Met name (voorheen) grondgebonden melkveehouders zitten knel. Door verlaging van de mestnormen en invoering van bufferstroken kunnen ze de eigen mest niet meer op eigen grond kwijt.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!
Vooral (voorheen) grondgebonden melkveehouders zitten met mestafzetproblemen.  Als ze al afzet vinden, kost dit zo'n €30 per kuub. Dit drukt zwaar op het inkomen. - Foto: Mark Pasveer

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Lees meer over


Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


'++LNDB++eenvoudige boer
17 apr 2024

Iedereen weet dat de waterkwaliteit bij grasland in orde is. Als er nu minder drijfmest op mag en meer kunstmest, kan ik al voorspellen dat de waterkwaliteit achteruit gaat. Het doel is toch een betere waterkwaliteit, zo moeilijk kan het toch niet zijn.

Herre Bartlema
17 apr 2024

Door de aangekondigde komst van de Renurewetgeving is het probleem op van hoge afzetkosten voor dierlijke mest opgelost, want Renure kan qua kostprijs concureren met KAS, de grote concurrent.Het kost wel even tijd om de produktiecapaciteit van Renure op te voeren, maar onder druk kan veel.In de tussentijd helpt een goede melkprijs en renteverlaging voor degenen die aan de hand van de ASB, die zoals bekend direct af te leiden is uit de KLW, kunnen aantonen dat de emissies naar water en lucht minimaal zijn.Dit kan de melkveehouderijsector privaat regelen.Met Renure blijft de boer aan het roer.

Ronald Beulink
16 apr 2024

Ik hoop voor de melkveehouders dat Brussel meer ruimte geeft om de mestcrisis op te lossenMijn verwachting is dat Brussel niets gaat doen.Nederland heeft meermaals niet voldaan aan de met Brussel gemaakte afspraken. Daardoor is de gunfactor kwijtgeraakt.Daarnaast is Nederland het land waar er een veel te aantrekkelijke prikkel tot fraude is door hoge mestafzetkosten.De enige oplossing om structureel rust te krijgen op de mestmarkt is, naast een eventuele kortstondige versoepeling, het verlagen van de druk op de mestmarktOp het laatste punt is er een stevig verwijt mogelijk richting de overheid. Er is met de Eu afgesproken dat er voor 6 miljard aan vrijwillige opkoopregelingen komen. De nationale mestproductieplafonds worden aangepast volgend op het resultaat van de opkoopregelingen.En wat is er gebeurd sinds die afspraak gemaakt is in het addendum bij het 7e actieprogramma:Een regeerperiode door een dramatische regering. Drukker met de politieke tegenstanders dan met beleid. Drukker met een jaartal 2030/2035 dan met het nakomen van de afspraken in de derogatiebeschikking en het addendum en 7e actieprogramma.Wanneer je weet dat de EU kritisch kijkt of Nederland wel levert, dan ben ik niet verbaasd dat de gunfactor verspeeld is door Rutte.Om Rutte nu naar Brussel te sturen om versoepelingen binnen te halen om de mestcrisis op te lossen is een vreemde gedachte.

'++LNDB++eenvoudige boer
16 apr 2024

Minister Rutte is de beste onderhandelaar. Dit gaat om zo'n grote belangen en veel geld.Deze kans moet hij oppakken om derogatie voor grasland binnen te halen. Met zoveel sterke argumenten en wetenschappelijke onderbouwing moet dat zeker een kans van slagen hebben.

Weg
16 apr 2024

Adema is veel te zwak in Brussel daar moet je als netto betaler veel zwaarder geschud inzetten om de groene Sincevisius te beteugelen!!

Kuijpers
16 apr 2024

Waarom hoor ik vanuit de BBB en PVV, maar ook LTO geen verzoek tot verlagen excretienormen?Deze verlaging is al een paar keer uitgesteld omdat de melkveehouderij nog niet onder het “fosfaatplafond” zat. Dat zitten ze nu al ruim een jaar!