Dierenwelzijn speerpunt op varkensbedrijf Universiteit Utrecht
Op varkensbedrijf De Tolakker komen bijna dagelijks studenten en bezoekers. Als voorbeeldbedrijf ligt de lat qua dierenwelzijn en varkensgezondheid hoog. Ook daardoor worden de biggen voor eigen aanfok al jaren niet meer gecoupeerd.

Elk jaar krijgt de faculteit 225 nieuwe studenten en iedereen komt meerdere keren in de stallen. Dus niet alleen toekomstige dierenartsen, maar ook studenten die niets met landbouwhuisdieren te maken krijgen. – Foto’s: Koos Groenewold
Universiteitsboerderij De Tolakker in Utrecht (U.)
De zeugen op bedrijf De Tolakker worden gefokt via een eigen rotatiekruising met York, Hampshire en Noords landras. Op het terrein staat ook een melkveebedrijf met 80 biologische melkkoeien, lopen 120 fokschapen. Ook ligt er 70 hectare grond. Het bedrijf is deelnemer aan Beter Leven 1 ster.
- 120 zeugen
- 35 opfokgelten
- 2 beren
- 15,5 levend geboren biggen per worp
- 14,5% uitval tot spenen
- 31,6 grootgebrachte biggen per zeug per jaar
- 2,5 dierdagdosering
- 2,5 medewerkers

Het is een niet alledaagse plek voor een varkens- en melkveebedrijf: op steenworp afstand van de gebouwen van Utrecht Universiteit en vlakbij de verstedelijking van Utrecht. Toch wordt op dit bedrijf, genaamd De Tolakker naar de oude boerderij die hier tot de jaren tachtig stond, op een gangbare manier varkens gehouden. Met 120 zeugen is het niet bijzonder groot en diverse voorzieningen verraden dat het geen standaardbedrijf is. Zo is er een grote hygiënesluis, staan er tientallen paren laarzen en overalls klaar, zijn muren voorzien van uitleg en instructies en is via de centrale gang in alle afdelingen binnen te kijken.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses












