CBS: bijna kwart melkveehouders boven GVE-norm

Bijna een kwart van de melkveebedrijven in Nederland hield vorig jaar gemiddeld 2,6 grootvee-eenheden (GVE) of meer aan melkvee per hectare. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

Landbouwminister Jaimi van Essen wil een grondgebondenheidsnorm van 2,6 GVE per hectare gaan invoeren. Foto: Mark Pasveer



In 2025 hielden 2.871 melkveebedrijven, 23,2% van het totaal, 2,6 GVE of meer aan melk- en kalfkoeien en jongvee per hectare. 38 melkveebedrijven hadden helemaal geen cultuurgrond onder het bedrijf.

Norm vanaf 2035

Landbouwminister Jaimi van Essen heeft aangekondigd per 2035 een grondgebondenheidsnorm in te stellen van 2,6 GVE per hectare, waarbij samenwerking met akkerbouwers binnen een straal van 25 kilometer is toegestaan. Dat zou betekenen dat bijna een kwart van de melkveebedrijven moet extensiveren door minder dieren te gaan houden of door grond bij te huren.

Veebezetting neemt af

Uit de cijfers van het CBS blijkt dat de gemiddelde veebezetting op melkveebedrijven de afgelopen jaren is afgenomen. In 2016 was het aandeel bedrijven met 2,6 GVE of meer nog 31,4%, ofwel 5.187 van de toen nog 16.503 melkveebedrijven.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

In de tien jaar daarna is het aantal melkveebedrijven met bijna een kwart afgenomen. Het aandeel extensieve bedrijven met een veebezetting onder de 2 GVE is in die periode toegenomen van 27,2% naar 41,5% van de bedrijven.

De berekeningen gaan uit van de totale oppervlakte cultuurgrond op het melkveebedrijf. Er is dus niet afzonderlijk gekeken naar grasland, bouwland of rustgewassen.

Grondgebondenheid al jaren punt van discussie

Grondgebondenheid is al jaren onderwerp van discussie. Recent kondigde Tweede Kamerlid Piet Grinwis (ChristenUnie) nog aan dat hij de initiatiefwet die hij samen met Harm Holman (NSC) heeft gemaakt, wil wijzigen. Hij wil grondgebondenheid stapsgewijs invoeren door een graslandnorm in te voeren van 0,20 hectare grasland en rustgewassen per GVE in 2028 en 0,25 hectare per GVE in 2030.

De laatste aanscherping wil Grinwis niet doorvoeren voor bedrijven die met doelsturing kunnen aantonen dat ze voldoen aan de waterkwaliteitsnormen. Het vergelijken van deze norm met de CBS-cijfers is niet mogelijk, omdat bij de graslandnorm alleen naar grasland en rustgewassen wordt gekeken en niet naar de totale oppervlakte cultuurgrond.


Snel delen


Sectornieuwsbrief Rundveehouderij


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.