Risico op verspreiding vogelgriep in Gelderse Vallei is groot
De pluimveedichtheid in de Gelderse Vallei is zo hoog dat alleen ruimen van besmette bedrijven mogelijk onvoldoende is om een grootschalige uitbraak van vogelgriep te voorkomen. Dat concluderen wetenschappers in een onderzoek naar het risico op verspreiding van besmettelijke dierziekten en zoönosen.

De Rh is voor vogelgriep in de Gelderse Vallei op basis van de modelberekeningen hoger dan 1, waarmee het risico op verspreiding aanwezig is. – Foto: Herbert Wiggerman
Een groep wetenschappers bracht in opdracht van het ministerie van landbouw het reproductiegetal tussen bedrijven (Rh) in kaart. Dat getal geeft aan hoeveel andere bedrijven door een besmet bedrijf gemiddeld besmet kunnen worden. De Rh is voor vogelgriep in de Gelderse Vallei op basis van de modelberekeningen hoger dan 1, waarmee het risico op verspreiding aanwezig is.De onderzoekers merken er wel gelijk bij op dat het betreffende gebied duidelijk kleiner is dan in 2003, toen het gebied getroffen werd door een grootschalige vogelgriepuitbraak. Dit komt door de afname van het aantal bedrijven en daardoor toename van de afstand tussen bedrijven in het gebied.Daar staat tegenover dat de afname van het risico op overdracht door krimp van het aantal bedrijven deels teniet wordt gedaan doordat de overgebleven bedrijven groter zijn geworden. Voor het reduceren van de transmissie is de verlaging van het aantal bedrijven het allerbelangrijkste. “Nieuw te vormen concentraties van bedrijven zijn niet gewenst”, aldus de onderzoekers. In het onderzoek is geen rekening gehouden met bioveiligheidsmaatregelen op bedrijven en met vaccinatie, terwijl dit zeker effect heeft op het risico op verspreiding van ziekten.
Risico op uitbraak varkensbedrijven groter
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










het zijn net verzekerings agenten proberen angst te verkopen !