‘Nieuw Europees octrooirecht kan leiden tot patentoorlog’
In juni is een nieuw systeem voor Europees octrooirecht in werking getreden. Critici vrezen uitholling van het kwekersrecht en zelfs een complete ‘voedselpatentoorlog’, waarin de kleine spelers als eerste het loodje leggen.

Crispr-Cas is een moleculair systeem om gericht veranderingen aan te brengen in DNA. - Foto: Canva
Het Europees octrooisysteem is hervormd. Vanaf 1 juni dit jaar kunnen bedrijven met één simpele aanvraag hun uitvindingen beschermen en handhaven bij het Unified Patent Court in Den Haag. Eerder moest dat in elk land apart. Het nieuwe ‘Unitair Octrooirecht’, waaraan zeventien Europese landen meedoen, moet de Europese innovatiedrift wakker schudden. Geen slecht idee, nu Europa steeds harder zijn best moet doen om de concurrentie met landen als China en India vol te houden.Patentrecht speelt een cruciale rol in de land en -tuinbouw. Of je nu een grote speler bent of een familiebedrijf hebt, het beschermen van je plantenrassen is van onschatbare waarde om overeind te blijven. Dit wordt vooral gedaan door veredeling. Hierbij worden plantenrassen zo gecombineerd dat er een nieuw ras ontstaat met gewilde eigenschappen.
Er is een gevaar dat via de achterdeur alsnog patenten worden verleend
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










Gaan we met deze octrooiwet dezelfde kant op als de Open Source voor computerbesturingen, Dit vrij te gebruiken besturingsprogramma. zit vol met gepatenteerde onderdelen om de te voorkomen dat de concurent (Windows) patenten vastlegt op deze programma onderdelen, waardoor de ontwikkelaar (Linux) geen gebruik meer zou kunnen maken van zijn eigen ontwikkelde programma's. Het lijkt erop dat we door et Kwekersrecht onder te brengen bij het patent / octrooi bureau dezelfde kant op gaan. Dit lijkt me een rem op de ontwikkeling van betere rassen, maar zeker beperkt het de concurentie mogelijkheid. Helaas het gros van de beleidmakers laat zich leiden door het grootkapitaal en niet door de consumenten die hun maag willen vullen tegen de laagste kosten.