Europees Meststoffenactieplan moet boer en kunstmestsector helpen
De Europese voedselproductie is erg afhankelijk van de import van meststoffen. De Europese Commissie wil met haar Meststoffenactieplan deze afhankelijkheid verkleinen. Niet iedereen is enthousiast.

De kunstmestprijzen zijn vanwege de hoge energieprijzen en de blokkade van de Straat van Hormus met ongeveer 30% gestegen. In Nederland en Noordwest-Europa is nog voldoende voorraad beschikbaar, maar de Europese Commissie komt wel in actie. Foto: Ronald Hissink
De kunstmestprijzen schommelen sterk. Tijdens de Russische invasie in Oekraïne in 2022 verdrievoudigde de prijs van fosfaatkunstmest zelfs, maar ook voor stikstof- en kalimeststoffen werden recordbedragen gerekend. Ook nu zijn de prijzen door de oorlog in het Midden-Oosten zo’n 30% hoger. De Europese Commissie komt in actie, omdat Europa sterk afhankelijk is van de import van meststoffen én omdat de kostprijs van voedselproductie voor een belangrijk deel door de kunstmestprijs wordt bepaald. “De voedselzekerheid mag niet in het gevaar komen”, zegt landbouwcommissaris Christophe Hansen. Als voorbeeld noemt hij een Franse boer met 400 hectare, die overweegt de helft van zijn land komend jaar braak te leggen vanwege de hoge kunstmestprijzen. “Hij is zeker niet de enige en dus kan dit de voedselvoorziening in gevaar brengen”, aldus Hansen. Met een steunpakket voor boeren en de kunstmestindustrie wil Hansen dit voorkomen en de Europese kunstmestketen weerbaarder maken.
De kunstmestprijzen vormen ongeveer 20% van de kostprijs van de agrarische productie. In andere Europese landen is deze impact nog iets groter dan in Nederland, omdat we hier een ruim aanbod van dierlijke mest hebben. Maar desondanks wordt er veel kunstmest gebruikt en ook geïmporteerd. Met het meststoffenactieplan moet Europa minder afhankelijk worden van import. Voor de korte termijn biedt het programma, met zo’n 25 actiepunten, financiële steun voor boeren, zodat ze hun rekeningen kunnen blijven betalen. Het gaat om crisisgelden en verruimingen via het GLB. Voor de langere termijn wil de Commissie inzetten op meer gebruik van herbruikbare mineralen en meststoffen uit afvalstromen, zoals digestaat of wol. Ook verwacht de Commissie winst te behalen met precisielandbouw.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










We hebben mest genoeg .moeten gewoon minder kunst en meer natuur product mest mogen gebruiken.