‘Wanneer weet een computer het niet?’

Foto: Jan Willem Schouten

Foto: Jan Willem Schouten


Velen begonnen dit jaar met een achterstand na de zeer moeizame oogst van 2023, hopend op een mooi voorjaar. Helaas mocht het niet zo zijn en bleef het tot de langste dag vooral koud en nat.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Nadat de gewassen, hier en daar met de nodige moeite, gezaaid waren, begon de wedstrijd tegen de ziektes en het onkruid. Juist op deze gebieden zijn de afgelopen jaren enorme stappen gemaakt in ondersteuning door computers, maar dit jaar ging dat niet zonder slag of stoot.

Allereerst phytophthora, die vanaf het begin van het seizoen op de loer lag. Mensen die werken met beslissingsondersteunende systemen die helpen te bepalen wanneer de bescherming zoveel is afgenomen dat weer moet worden gespoten, kregen soms wel heel bijzondere adviezen voorgeschoteld. Als je vorige bespuiting onder goede omstandigheden is uitgevoerd, dan is het best raar als de computer zegt dat je na twee dagen alweer terug mag. Hoe komt de computer nou bij zo’n advies? Het begint bij de oogst van vorig jaar: aardappels die niet gerooid konden worden zorgen voor een vliegende start voor de phytophthora. Tel daar bij op de late start van het seizoen, de relatieve kou en nattigheid. Last but not least moeten we ook de ontwikkeling van de phytophthora zelf meenemen, met nieuwe types die makkelijker ook resistentere rassen infecteren en die minder gevoelig zijn voor de middelen die we gebruiken.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Sectornieuwsbrief Akkerbouw


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.