‘Gesloten vanwege stikstof’

Het ontbreken van goede milieukaders vertaald naar bedrijfsniveau leidt onvermijdelijk tot problemen.

stikstofprobleem in de landbouw

Veehouderijen in de Gelderse Vallei zitten vaak dicht bij de Natura 2000-gebieden van de Veluwe.- Foto: Herbert Wiggerman


In deze bijdrage ga ik iets doen wat eigenlijk niet kan: Het recente boek Gesloten vanwege stikstof van de bekende Wageningse emeritus hoogleraar Jan Douwe van der Ploeg samenvatten en daar wat van vinden.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Man van de bedrijfsstijlen

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Lees meer over


Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


Jan Veltkamp
4 mrt 2024

Het beste voorbeeld van gedwongen groei is wel het melkquotum. D kleine niet gegroeide bedrijven moesten toch 20% inleveren om de wel gegroeide bedrijven te ondersteunen.

Han Riel
4 mrt 2024

Ik hoor nooit dat de boeren hun bedrijven hebben moeten doen groeien om te overleven, omdat de vrije wereld markt heilig was verklaart en daarmee de laagst mogelijke prijs over de hele wereld leidend werd. Ik ben overtuigd van het feit dat de meeste boeren zouden hebben gekozen voor minder productie als hun inkomen tred had gehouden met vergelijkbare inkomens buiten de landbouw. Deze dwang matige groei geldt voor onze hele maakindustrie omdat Europa de loonkosten per eenheid product moet verlagen wil de wereldmarkt nog winstgevend zijn voor de producenten. Industrie kan zich verplaatsen naar de goedkope arbeid landen maar de boer en tuinder niet want hij is grond gebonden. Verder eisen de Rijke Burgers steeds meer milieu bescherming en bescherming van de werknemers en onze overheid controleert dit ijverig (werkgelegenheid zonder productie). Voor exporterende landen zou dit ook moeten gelden, maar daar hebben wij als importeur geen controele op anders dan Afspraken over wat, hoe en welk formulier.

Bennie Stevelink
3 mrt 2024

“Wat er ook bij hoorde, was een groeiend gebruik van externe input zoals geïmporteerd krachtvoer, kunstmest, gewasbeschermingsmiddelen en fossiele energie”——-De duurste input is de arbeidsinput. De koploper bedrijven probeerden deze input per eenheid product te verlagen om daarmee marge te genereren. Zij haalden daarmee voldoende saldo om te kunnen groeien. De “zuinige” boeren, volgens de bedrijfsstijlen van Van der Ploeg, zijn in de praktijk stilstand bedrijven die door de volgende generatie niet worden voortgezet. Verder ben ik het wel met Roel Jongeneel eens dat we de huidige problemen niet hadden gehad als al in de jaren 70 duidelijke randvoorwaarden waren gesteld op het gebied van mest, milieu en ecologie. Vooral met de invoering van het melkquotum had direct de regel ingevoerd moeten worden dat je melkquotum mag kopen tot maximaal 18.000 liter per hectare en alleen grond binnen een straal van 8 km telt mee.

W Geverink
3 mrt 2024

Rutte implementeert de 2030 agenda van Het world Economic Forum. Trudeau probeert hier in Canada hetzelfde te doen maar de provincies hebben veel meer vertellen dan in Nederland.

Armer
3 mrt 2024

Vd ploeg is van de pvda en die houden niet van kapitaalkrachtige ggb groeiers.

Weg
3 mrt 2024

Tja de zuinige ggb groeiers de kringloop/derogatie boeren zogezegd.., en laten ze die nou net een stoelpoot afzagen.