Alex Datema (Rabobank): ‘Wij zijn een bank van de meerderheid’
Rabobank kwam afgelopen week met zijn eigen toekomstvisie voor de Nederlandse landbouw. De bank hoopt een beweging op gang te brengen. “Onze ambitie is niet om de 10% koplopers een nog grotere stap te laten zetten, maar om het hele peloton te motiveren om stappen te zetten”, zegt directeur Food & Agri Alex Datema.

Alex Datema. Rabobank linkt de keuze voor Datema – die zelf geen bancaire achtergrond heeft – nadrukkelijk aan het verduurzamen van de landbouw. - Foto: Jan Willem van Vliet
Een landbouw die binnen zijn milieugebruiksruimte blijft, met een kleinere veestapel en een verdienmodel gebaseerd op ‘true value’ waarbij meerkosten voor verduurzaming betaald worden uit de markt en door de overheid. Het zijn de belangrijkste ingrediënten van de visie van Rabobank op de landbouw in 2040. Het is een wensbeeld, maar ook een leidraad, vertelt Alex Datema, directeur Food & Agri Nederland bij de bank. Twee maanden geleden kwam de bank al met nieuwe financieringspakketten voor boerenbedrijven die willen verduurzamen.“Bijna vijf jaar is al heel veel onzekerheid in de sector”, zegt Datema, ter uitleg waarom de bank nu deze visie heeft opgesteld. Met het mislukken van het Landbouwakkoord en nieuwe verkiezingen lijkt aan die onzekerheid voorlopig geen einde te komen. “Wij willen een koersdocument hebben waar wij ons eigen beleid op kunnen baseren en waar we wat we doen op kunnen toetsen. Om die onzekerheid voor onszelf voor een deel weg te nemen, en ook voor onze klanten”, zegt hij. “Onze hoofdconclusie is: we kunnen in Nederland best een duurzaam voedselsysteem inrichten, maar die duurzaamheid moet wel betaald worden. Het vraagt wel een systeemverandering.”
Duurzaamheid komt terug in productieprijs
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










Ondernemers moeten beseffen dat ze voor financieringen niet afhankelijk hoeven te zijn van deRabobank. Er zijn genoeg alternatieven. Als deze bank alleen maar stress brengt en ook goed lopendebedrijven niet meer wil financieren omdat ze niet in het gareel van de Rabobank willen lopen, praat dan eens met een andere bank. Ze denken omdat ze de grootste zijn in Nederland, de agrarische sectornaar hun hand te kunnen zetten.Niet alle banken preken het verhaal van Datema. Deze man is ingehuurd om hun duurzaamheidsverhaal te verkopen, zodat ze een groen voetje halen bij de NGO's. Het is de arrogantie ten top.