Kennis en slimme tools verbeteren uiergezondheid

Het M-team van UGent brengt kennis naar de praktijk om uiergezondheidsproblemen op melkveebedrijven te tackelen. Dat gebeurt via onderzoek, handige tools, (online)trainingen en inspirerende lezingen.

Laatst bijgewerkt:
Leon (50) en Ghislaine Beljaars (44) hebben in maatschap met Erwin Fransen (50) een melkveebedrijf in Baarle-Nassau en een jongveebedrijf gerund door Fransen. - Foto's: Peter Roek

Leon (50) en Ghislaine Beljaars (44) hebben in maatschap met Erwin Fransen (50) een melkveebedrijf in Baarle-Nassau en een jongveebedrijf gerund door Fransen. - Foto's: Peter Roek


Vijftien jaar geleden is het M-team van de Universiteit Gent (UGent) opgericht. Het is onderdeel van de vakgroep Interne Geneeskunde, Voortplanting en Populatiegeneeskunde van de Faculteit Diergeneeskunde. “We gaven de naam M-team aan onze jonge onderzoeksgroep die de uiergezondheid en melkkwaliteit bij melkvee verbetert”, zegt Sarne De Vliegher, dierenarts en hoofd van het M-team, die samen met dierenarts Sofie Piepers de naam bedacht. “We waren niet alleen bezig met onderzoek en onderwijs, maar ook met de ontwikkeling van dienstverlening. Zoals trainingen over uiergezondheid voor onder andere farmaceutische bedrijven en het uitvoeren van klinische studies voor de industrie.”Ook ontwierp het M-team diverse softwaretools voor begeleiding van melkveebedrijven met uiergezondheidsproblemen. Zoals de tool Keno-M, die alle beschikbare mastitisgegevens van een melkveebedrijf bevat op één plek. Van celgetal uit bacteriologische kweekresultaten en klinische mastitisrecords tot informatie over mastitisbeheer op het bedrijf. “De tools helpen ons als M-team, maar ook onze studenten diergeneeskunde, veehouders en hun adviseurs. Keno-M genereert uit alle uiergezondheidsdata van een melkveebedrijf in enkele seconden een wetenschappelijk verantwoorde richtlijn voor elke individuele koe met een verhoogd celgetal”, vertelt Piepers. “Dat werkt makkelijk en snel.”

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

MEX als gespecialiseerd team voor begeleiding in mastitismanagement voor dierenartsen en rundveeadviseurs


Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Sectornieuwsbrief Rundveehouderij


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.