Energiezuinige boer heeft niks aan steunregeling
Boeren die niet zoveel energie gebruiken op hun bedrijf hebben weinig aan de compensatieregeling voor de gestegen kosten van stroom en gas.

Een varkensbedrijf met zonnepanelen op het dak. Bedrijven met energiekosten die meer dan 12,5% van de omzet zijn, kunnen hiervoor compensatie krijgen. - Foto: Bert Jansen
Als de energierekening 12,5% van de omzet bedraagt, krijg je als ondernemer de helft van kostenstijging terug van de overheid. Het verschilt per bedrijf of dat percentage gehaald wordt, maar voor veel boeren is die drempel te hoog. Glastuinders en zeugenbedrijven komen wellicht tot dit bedrag. Boeren krijgen maximaal een lager bedrag dan ondernemers in andere sectoren en wordt het bedrag gelimiteerd op € 62.000. De compensatie bedraagt 50% van de energiekostenstijging boven een drempelprijs. Het bedrijf moet ten minste 5.000 kuub gas of 50.000 kWh aan stroom verbruiken. De TEK geldt van november 2022 tot en met december 2023.De regeling moet eerst nog door de formele processen geloodst worden, dus de verwachting is dat de compensatie per 1 april 2023 ingaat. Aanvragen van deze steun kan naar verwachting dus in het tweede kwartaal van volgend jaar. Dan gaat het wel met terugwerkende kracht vanaf november gelden, maar boeren die nu al een hoge energierekening hebben, vragen zich af of ze de winter door gaan komen.
Boeren halen 12,5% norm niet
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










Een boer in een " moeilijk " gebied die krijgt van de bank dus nu al geen overbrugging krediet , want die is niet toekomst bestendig. Bijltjesdag is dus al begonnen.