Uiersmet onopvallende maar hardnekkige aandoening

Uiersmet is een huidaandoening die vaak pas in een laat stadium gezien wordt. Daar is meer aandacht voor nodig, want een aantasting van de uierhuid laat zich niet zomaar genezen.

Een gezonde uier zonder huidaandoening. Als uiersmet zich voordoet, is dat veelal in de spleet tussen de voorkwartieren of de aanhechting van de uier aan de buikwand. - Foto: Fotopersbureau Dijkstra

Een gezonde uier zonder huidaandoening. Als uiersmet zich voordoet, is dat veelal in de spleet tussen de voorkwartieren of de aanhechting van de uier aan de buikwand. - Foto: Fotopersbureau Dijkstra


In Nederland kampt naar schatting zo’n 5% van de melkkoeien met UCD (Udder Cleft Dermatitis), in de volksmond ‘uiersmet’. Het is een aantasting van de huid van de uier, meestal tussen de voorkwartieren en/of aan de rand van de aanhechting van de uier aan de buikwand. De aandoening op deze plaatsen zie je eigenlijk bijna alleen bij oudere koeien. Bij vaarzen wordt ook wel uiersmet vastgesteld, maar dan betreft het vaak een beschadiging van de huid aan de zijkant van de achteruier die, door soms overmatige bolling, tegen de binnenzijde van de achterpoot schuurt.Bij het UGA-team van Royal GD heerst de indruk dat het aantal gevallen van uiersmet iets toe lijkt te nemen. “We merken dat aan de aandacht voor en vragen van dierenartsen, maar ook van vragen van veehouders uit de praktijk. Ook tijdens bedrijfsbezoeken op melkveebedrijven, wordt uiersmet met enige regelmaat gesignaleerd”, stelt Betsie Krattley, rundveedierenarts bij GD.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Vaak laat ontdekt

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Sectornieuwsbrief Rundveehouderij


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


Teunissen
24 apr 2023

Droog schoonmaken en insmeren met echte honing. In de melkput 1 a 2 keer per dag.

Armer
23 apr 2023

Ik heb het vroeger ook wel eens gehad bij een koe. Je kunt het ook ruiken. Een natte theedoek in een emmer koud water met een tablet van dutrion helpt heel goed. Een paar keer ‘flossen’ en het is weg.

G.J. Haitink
23 apr 2023

Je kunt ook kontroleren tijdens het bekappen met een camera .