‘Inspiratie uit zuivelaanpak Nieuw-Zeeland’

Melkkoeien in Nieuw-Zeeland, afbeelding ter illustratie. Foto: Andre Disco
Ik vind het boeiend om vergelijkende landenanalyse te doen. Dat is ongeveer hetzelfde als boeren in studiegroepen doen. Kijken naar elkaars bedrijf of beleid en daarvan proberen te leren. In dat verband is Nieuw-Zeeland (NZ) interessant. Het land heeft een redelijk liberale insteek. En die vrijheid is lang hoog gehouden, ook in de landbouw.
NZ is ook het land waar de overheid de lengte van haar polsstok aardig goed weet in te schatten. De overheid grijpt waar nodig in, maar vaak ook niet. Dat is niet uit onverschilligheid, maar omdat men vindt dat de overheid maar een beperkte taak heeft en ook beperkte middelen. Je moet van de overheid dus niet meer verwachten dan echt nodig is.
De samenleving, of het nu om personen of bedrijven gaat, wordt op haar eigen verantwoordelijkheid aangesproken. Wat mij betreft, heeft dat iets weldadigs. Op die manier voorkom je dat partijen of sectoren achterover gaan leunen en alleen in beweging komen als ze een zak geld van de overheid zien. Dat schip met geld komt er waarschijnlijk nooit. Maar er komen wel regels tegen ‘grensoverschrijdend gedrag’.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










Nieuw-Zeeland en Nederland zijn zo verschillend.Elk vergelijk is zeer moeilijk.