Belgische veestapel krimpt in 2025: rundvee -5,7%, ook minder varkens

omvang rundvee- varkensstapel Belgie

De Belgische veestapel kromp afgelopen jaar aanzienlijk. Het aantal zoogkoeien daalde met 6,8%. Foto: Henk Riswick


Het aantal dieren in de Belgische veehouderij is in 2025 aanzienlijk gedaald. Dat blijkt uit cijfers van het Belgische statistiekbureau Statbel. De Belgische rundveestapel kromp volgens de cijfers met 5,7% naar ruim 2 miljoen dieren.

Dat zijn er na een gestage daling een derde minder dan de 3 miljoen dieren die in 2000 nog werden gehouden. Het aantal zoogkoeien daalde in 2025 met 6,8% en het aantal melkkoeien met 3,8% vergeleken met 2024. De daling bij de rundveestapel is het sterkst bij runderen jonger dan 1 jaar (-10,7%). Het aantal vaarzen ouder dan 2 jaar voor vleesproductie steeg met 6,2% en het aantal fokvaarzen ouder dan 2 jaar steeg met 5,3%.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Oorzaken krimp veestapel

Volgens Statbel zijn er verschillende oorzaken van de krimp van de rundveestapel. Het blauwtongvirus trof de sector zwaar en beleidsmaatregelen, zoals de reductie van stikstofuitstoot, leidden ook tot minder dieren.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.