Zo is de margeverdeling tussen boeren en supermarkten

Bij varkensvlees is de marge voor de boer minimaal met 1%, maar neemt de supermarkt -4% marge op zijn omzet en de handel en verwerking 2%. - Foto: ANP

Bij varkensvlees is de marge voor de boer minimaal met 1%, maar neemt de supermarkt -4% marge op zijn omzet en de handel en verwerking 2%. - Foto: ANP


Supermarkten lieten zich voor het derde jaar in de boeken kijken voor een marge-onderzoek in het kader van de Agro-Nutri Monitor. Waar wordt het geld verdiend? Supermarkten nemen verlies op varkensvlees, zo blijkt. Bij melk komt de boer er bekaaid af.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Jarenlang was er discussie over margeverdeling tussen boeren een supermarkten, en de marktmacht van supermarkten. Een margemonitor was het antwoord daarop. Dat leidt tot diepere inzichten in de margeverdeling.Supermarkten lieten zich voor het derde jaar in de boeken kijken voor een marge-onderzoek. Dat maakt deze Agro-Nutri Monitor bijzonder. Gaan de boeken alweer dicht? De overheid financierde het project voor drie jaar: 2017 tot 2020. Het jaar 2022 met extreme kostenstijgingen en gevechten om marges blijft daardoor buiten beeld.In die drie jaar onderzoek bleef de verdeling van de brutomarges ongeveer stabiel. Verdere monitoring heeft geen meerwaarde. Dat stelt in ieder geval Autoriteit Consument en Markt (ACM), die het onderzoek liet uitvoeren door Wageningen Economic Research. Wel lijkt aangetoond dat marges kleiner zijn voor primaire producenten. Ook de verdeling van de risico’s worden door veel boeren en tuinders als oneerlijk ervaren.

Ongelijke margeverdeling tussen boeren en supermarkten

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


Armer
22 nov 2022

Het is maar hoe je rekent. Wat tel je voor een afgeschreven boerentrekker en een afgeschreven supermarkt? Wat kost een boer per uur en wat een supermarktmedewerker ( incl sociale lasten en pensioenvoorziening)?

Coopmans
22 nov 2022

Van de agrarische centen blijft 14% bij de boer, 46% pakken de toeleveranciers (voerleveranciers) van de boer, 26% voor de directe afnemers(slachterijen) van de boer en 14% is voor de supermarkten en distributeurs.