Voedsel als wapen in tijden van oorlog

Voedsel is het machtigste wapen dat er bestaat. Volgens landbouwcommissaris Christophe Hansen is het van essentieel belang dat er voedselzekerheid is, omdat anders de wereld er heel anders uitziet. De Luxemburger stelt, op het moment dat de oorlog in Oekraïne zijn vierde jaar ingaat, dat imperiums wankelen zodra voedselsystemen instorten.

voedsel als wapen oorlog

Graanoogst. Foto: Mark Pasveer


Christophe Hansen hield een toespraak op een bijeenkomst over defensie in München. Volgens de landbouwcommissaris gaat het niet alleen om wapens – drones, langeafstandsraketten en tanks. “Wie het graan beheert, beheert alles”, zo begon hij zijn analyse, in een zaal vol generaals, ministers en defensiespecialisten.

Hij ziet dat voedsel steeds vaker als wapen wordt ingezet. De Russen hebben een geschiedenis met voedsel. Al in de jaren dertig van de vorige eeuw lieten de toenmalige Sovjetleiders de bevolking van Oekraïne uithongeren: de Holodomor, de plaag van de honger.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.