Vitelia kiest voor zelfstandigheid: fusie met ABZ Diervoeding voorlopig van de baan

ABZ Diervoeding en Vitelia blijven strategisch samenwerken, maar stellen een mogelijke fusie voorlopig uit. Dat bevestigen beide voercoöperaties. Het Limburgse Vitelia gaat de komende jaren zelfstandig verder.

Vitelia fusie ABZ Diervoeding

Vitelia staat er volgens algemeen directeur Remon Kissen financieel en organisatorisch goed voor. Foto: Matthijs Verhagen



De twee mengvoercoöperaties gingen in mei 2024 een strategische samenwerking aan, als mogelijke opmaat naar een fusie. Hoewel deze samenwerking aan beide kanten naar tevredenheid verloopt, ziet Vitelia op dit moment onvoldoende toegevoegde waarde in een fusie. Algemeen directeur Remon Kissen zegt dat het besluit is genomen na een periode van intensief overleg binnen de onderneming, met de Raad van Commissarissen en de ledenraad. Volgens hem staat de coöperatie er na ingrijpende maatregelen financieel en organisatorisch weer goed voor. “We hebben geen schulden, beschikken over een sterk eigen vermogen, een goede liquiditeit en hanteren een scherpe kostprijs”, zegt de directeur.

Fabriekssluiting na krimp markt

Dit voorjaar sloot de agrarische coöperatie haar mengvoerfabriek in Ysselsteyn. Deze sluiting maakte onderdeel uit van een reorganisatie als gevolg van de krimpende veestapel en de afnemende vraag naar diervoeders.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Vitelia is actief in een regio waar veel veebedrijven stoppen door landelijke opkoopregelingen. Zo is het aantal varkensbedrijven in Limburg volgens Kissen met 50% gedaald. Ook het aantal pluimveebedrijven daalde met zo’n 30%. De gevolgen voor de voersector zijn groot. Volgens hem zullen ook andere voerbedrijven hiermee te maken krijgen.

Ingrijpende keuzes, strategische samenwerking blijft

Volgens Kissen staan veel voerbedrijven voor ingrijpende keuzes. Vitelia loopt wat dat betreft voor. Het voorlopig afzien van een fusie heeft volgens hem weinig te maken met het behoud van een regionale identiteit. Deze identiteit is belangrijk, maar zou ook op andere manieren onder de vlag van ABZ Diervoeding veiliggesteld kunnen worden. “Er is binnen Vitelia geen discussie over naam, kleur of identiteit.”

Marcel Roordink, directeur ABZ Diervoeding, had de laatste stap in het samenwerkingsproces graag gezet, maar vindt het tegelijk goed dat Vitelia een eigen afweging heeft gemaakt. Daarbij gaat de strategische samenwerking, waar volgens hem beide coöperaties voordeel uit halen, gewoon door.


Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.