Van aanbindstal naar rapid exit


Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

De ligboxenstal bespaart arbeid. Maar dan moet de melkstal wel werken.Toen ik hier begon, zag ik mogelijkheden om het bedrijf met minder mensen rond te zetten. Minder arbeidskrachten betekent immers financiële vooruitgang. Maar daarvoor moest ik wel van een aantal dingen af. Een heel belangrijke was het melken op de grupstal.
Wij hebben een 2x15 visgraat-melkstal met rapid exit van het Deense merk Strangko. Die is geïnstalleerd tijdens de renovatie van een oude stal voor 350 koeien. Maar helaas, het mooie stukje techniek staat stil.
Ik heb 12 groepen op de aanbindstal. Dit betekent 12 melkdames, plus een aantal extra om de vakanties en uitval door ziekte in te vullen. Kortom, de melkstal kan me 15 personen op de loonlijst schelen. Daarnaast brengt het schoonhouden en repareren van de oude stal veel werk met zich mee.Grootse renovatieMaar ik kan de koeien niet zomaar in de ligboxenstal doen. Die voldoet nog niet. Voor meer ventilatie begin ik direct alle ramen eruit te slaan. Ook maak ik een nieuwe opening in het dak, waardoor de afgewerkte stallucht weg kan. We voorzien de vloer van mestschuiven en vernieuwen het watersysteem. De waterleiding krijgt direct verwarming, omdat het hier nog wel eens wil winteren.
Het belangrijkste is wel dat ik de melkstal aan de praat moet zien te krijgen. We krijgen een paar gerenommeerde bedrijven op bezoek. Die beloven allemaal dat de melkstal gaat werken, maar we komen keer op keer bedrogen uit. Tot ik via René Kremers met een echte specialist aan de praat raak: Gert-Jan Hulsman van HTS engineering.Succes na twee dagen sleutelenHij doet wat anderen niet lukt: na twee dagen sleutelen heeft hij de melkstal aan de praat. De koeien kunnen eindelijk de nieuwe stal in. Nu melken we met vier melksters onze 500 koeien in vier uurtjes. Ook stappen we over op twee keer daags melken in plaats van de Oekraïense standaard van drie keer per dag. De productie blijft gelijk, maar de kwaliteit gaat met sprongen vooruit. Ik durf nu uit de tank te drinken.
Voor het onderhoud blijven we Hulsman inschakelen, want het vertrouwen in andere bedrijven is totaal verdwenen.Foto's: Agnes van Zuijlen

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Sectornieuwsbrief Rundveehouderij


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.