WUR: veel meer stikstof in bosbodems dan gedacht

Metingen door Wageningen University & Research tonen aan dat er veel meer stikstof in bosbodems zit dan verwacht op basis van modellen. De stikstofneerslag op bossen is de afgelopen jaren onderschat, zeggen de onderzoekers.

stikstof bosbodems

Vanuit de landbouw is een fel pleidooi om meer zaken te meten als het gaat om stikstof, in plaats van uit te gaan van modellen. In antwoord daarop hebben onderzoekers van Wageningen University & Research vorig jaar de samenstelling van bosbodems gemeten. Foto Ton Kastermans Fotografie


Vanuit de landbouw is een fel pleidooi om meer zaken te meten als het gaat om stikstof, in plaats van uit te gaan van modellen. In antwoord daarop hebben onderzoekers van Wageningen University & Research vorig jaar de samenstelling van bosbodems gemeten. Zij keken naar het stikstofgehalte en naar de gehaltes koolstof, fosfor, kalium, calcium, magnesium, ijzer en aluminium in de bodem. Hun conclusie: de stikstofneerslag op bossen is de afgelopen jaren in rekenmodellen onderschat.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Dit onderzoek is eerder gedaan in 1990. De onderzoekers hebben nu op dezelfde plekken – minus een aantal plekken waar dit niet mogelijk was – opnieuw onderzoek gedaan. In totaal is op 127 locaties gemeten (en op 150 in 1990). In de periode van 1990 tot en met 2023 nam de stikstofvoorraad in bosbodems gemiddeld met ruim 1300 kilo per hectare toe, constateren zij.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


Han Riel
20 sep 2024

We weten toe dit soort uispraken leiden " minder landbouwhuisdieren" terwijl we geen idee hebben hoeveel geimporteerde stikstof van over de grens neer slaat in onze bossen. Deze binnen gewaaide Stikstof kunnen we niets aan doen, dus moet onze veestapel maar reduceren tot ???? misschien nul. Dit laatse zou wel eens de wens zijn van veel biodiversiet aanbidders omdat de depositie ook dan nog aan de hoge kant zal zijn i Nederland die bij al zijn milieu eisen ent op de minimaal te meten hoeveelheid per ltr / kg of ha. Hiermee is het hele milieu verhaal verworden tot een nieuwe geloof ter vervanging van het oude vertrouwde geloof in een hogere macht.

B.A.J. Wolters
20 sep 2024

Vroeger werden de bossen onderhouden door de boeren. Hout kappen voor de kachel.Zo was toen die tijd het dode hout en takken opgeruimd.Nu die natuur clubjes geen onderhoud doen, en alles laten liggen onder het motto, dat is goed voor de natuur en die " lieve beestjes". Nou daar heb ik dus grote twijfels over. Er zijn ook verkeerde beestjes in de natuur en de moerassen zijn verschrikkelijk, met hun gassen en muggen!! Miljoenen krijgen ze van de postcodeloterij en maar schreeuwen dat de natuur zo slecht is, en dat er nog meer natuur moet bij komen. Natuur in overvloed in Nederland, als je het maar wilt ZIEN!!!!! En als je de bossen maar ONDERHOUD!!!!!!!

H. Hermsen
19 sep 2024

Als je in de bossen en natuurterreinen de boel de boel laat en helemaal niets afvoert, is het een hele grote verzamelplaats van stikstof, zo simpel is het.

Jan Hakkert
19 sep 2024

Kringloop van blad en doodhout leidt tot hogere gehalte van koolstof fosfaat en stikstof

W. Goossens
19 sep 2024

Wie zegt dat het door stikstofneerslag komt?Misschien worden er wel teveel honden in het bos uitgelaten?

Armer
19 sep 2024

Dan zijn het geen wetenschappers maar onderzoekers.