Vroeg begin voor zaaiuienteelt 2019

Foto: De Groot en Slot
Het akkerbouwseizoen begint vroeg dit jaar. Naast de vele plantuitjes en ook primeurpootaardappelen die mooi op tijd hun plek in de grond hebben gekregen, is het zaaiwerk ook op diverse plaatsen in februari al opgepakt. Dat is vroeg.Niet alleen in het Zuidwesten, ook in het Noorden van het land zijn de eerste telers al ‘los’. De omstandigheden zijn simpelweg te mooi om te wachten, weet Jaap Jonker van uienzaadbedrijf De Groot en Slot. “Ik zal het niet overal adviseren, maar als het land goed ligt en de bodemtemperatuur is ernaar dan kunnen de uien met een week boven staan.”Gat in de marktHij verwijst naar Wouter Reijers uit Wieringerwerf, die maandag begon met uien zaaien. De Noord-Hollander is altijd vroeg. “Het is een gokje natuurlijk, want het weer kan alle kanten nog op, maar zo proberen we een gat in de markt te vullen”, legt Reijers uit, die hoopt de uien in augustus te kunnen rooien. Hij zaait de uien niet te diep, op lichte opdrachtige grond; 2 hectare rood en 2,5 hectare geel. Donderdag komt er een laagje compost over tegen stuiven en verslemping. Ook levert de zwarte kleur warmte. “De uitjes kunnen met een week boven staan.”
Reijers laat het zaaien door een loonwerker, die hier de machine vult, doen. - Foto's: De Groot en SlotVroeg zaaien is vroeg ogsten. "Hopelijk in augustus", zegt Reijers.Jonker verwacht dat telers in het Groningse Oldambt ook deze week uien gaan zaaien. “Dat land is direct na de oogst klaar gelegd. Dus dat ligt al vlak. De bovenste paar centimeter is droog en daaronder zit vocht, ideaal.”
Het zaad ligt niet te diep, maar krijgt snel aansluiting met de vochtige ondergrond. Het plantje kan met een week al boven staan.De 4,5 hectare zat er vlot in, dankzij het mooie weer in de laatste week van februari.Op Twitter blijkt ook Brabander Kris Janse al met de uienzaaimachine in de weer deze week. Van echt losbarsten is echter nog geen sprake. “Telers doen kalm aan”, weet Jonker. “Het is immers een dure teelt en je kunt maar een keer goed beginnen. Dus geen onnodige risico’s nemen.”Uien gaan dr in pic.twitter.com/8KtKsDsWMV— Kris (@KrisJanse) 26 februari 2019Areaalontwikkeling nog onduidelijkDe areaalontwikkeling is nog niet duidelijk. In het Zuidwesten wordt toch meer besteld dan verwacht, waarschijnlijk door het tekort aan eerstejaars plantuien. Maar die bestellingen druppelen nog altijd binnen. De uitbreiding in het Oosten is soms fors. Jonker: “Ik denk dat Drenthe wel boven de 1.000 hectare komt in 2019.”Wat ook voor onduidelijkheid in de areaalverwachting zorgt, is de animo voor zaad met Mundial-insecticide coating. Aangezien het de laatste keer is dat dit kan worden besteld, bestellen sommigen ook voor teelt 2020.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses









