Video | Cerfontaine: ‘Vooral eerst veel data verzamelen’

Ooit was een Chinese keizer die tegen zijn tuinman zei dat hij een bepaalde boom in zijn tuin wilde. De tuinman zei: “Weet u wel dat het zeker 1.000 jaar duurt eer volgroeid is?” Waarop de keizer zei: “Wel, dan hebben we geen dag te verliezen.”

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Zo kijkt NPPL-deelnemer Daniël Cerfontaine in het Zuid-Limburgse Berg en Terblijt ook naar dataverzameling. Wat de data van teelten en percelen hem gaan opleveren kan hij nog niet zeggen, maar vaststaat voor hem het belang van zo snel mogelijk zoveel mogelijk data. Opbrengstmeting is daarbij voor hem een startpunt.

Hij meet opbrengsten op een hakselaar op twee combines, twee bietenrooiers, aardappelrooier. Trekkers leveren bij ploegen trekkrachtkaarten. “Om betrouwbare analyses te maken zijn veel kaartlagen van een perceel nodig. Niet alle verschillen die je tussen het ene en het andere jaar ziet hebben te maken met verschillen in percelen. Niet alles biedt aanknopingspunten voor verbetering. Daarbij geldt ook dat je met een teelt maar eens in de vier à vijf jaar op hetzelfde perceel terugkomt, dus een betrouwbare dataset per gewas heb je niet zomaar. Al vind ik dat je uit opbrengstkaarten voor maaigewassen, de betrouwbaarste, ook wel wat kunt concluderen voor rooigewassen.” In toenemende mate lukt het om met behulp van Dacom-software gegevens van steeds meer machines goed op te slaan.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Lees meer over


Snel delen


Sectornieuwsbrief Akkerbouw


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.