Vattenfall onderzoekt combinatie akkerbouw en zonnepanelen

Energiebedrijf Vattenfall bouwt bij Almere (Fl.) een zonnepark dat gecombineerd wordt met strokenteelt van akkerbouwgewassen.

Een traditioneel zonnepark op landbouwgrond. Vattenfall vindt het belangrijk om bij de aanleg van zonneparken rekening te houden met de impact op de leefomgeving en op het gebruik van landbouwgrond. In het pilotproject worden stroken met zonnepanelen afgewisseld met stroken akkerbouwgewassen. - Foto: Hans Banus

Een traditioneel zonnepark op landbouwgrond. Vattenfall vindt het belangrijk om bij de aanleg van zonneparken rekening te houden met de impact op de leefomgeving en op het gebruik van landbouwgrond. In het pilotproject worden stroken met zonnepanelen afgewisseld met stroken akkerbouwgewassen. - Foto: Hans Banus


Het zogeheten Symbizon-project is een proef om te testen of akkerbouw en zonnepanelen samen kunnen gaan. Vattenfall start in mei met de bouw van het zonnepark en verwacht het in de loop van de zomer afgerond te hebben.Het gaat om een 5 hectare groot perceel waarvan op 1 hectare stroken met zonnepanelen aangelegd worden. De rest wordt als referentieperceel gebruikt. De grond is van het Rijksvastgoedbedrijf en de teelt zal door biologisch landbouwbedrijf ERF BV uitgevoerd worden.Een slimme combinatie van zonnepanelen en strokenteelt houdt het land in stand voor voedselproductie, verbetert de ecologische eigenschappen en kan zowel voor Vattenfal als voor een teler interessant zijn.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Sectornieuwsbrief Akkerbouw


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


Jan Veltkamp
7 jan 2022

Wie kan mij nu eens vertellen en uitleggen hoeveel KWh een veld zonnepanelen oplevert? We weten dat we bij bieten vlot 15.000kg suiker halen hoeveel Kj dit is. Volgens mij brengt een veld zonnepanelen niks meer energie dan gewoon landbouwgewas. Het kost wel veel meer aan subsidie en dat is dan weer interessant voor pluche zetels bij Vattenfall en WRU en andere betrokkenen.

Armer
7 jan 2022

Ik denk dat de panelen vaak vies worden. Maar hopelijk slaagt de proef en staat half europa in de toekomst onder de panelen.

Han Riel
6 jan 2022

Is dit project bedoelt als een serieus onderzoek naar voedselproductie en energie productie? Als we weten wat het resultaat is, zijn de panelen als energieproductie achterhaalt en blijkt deze vorm te onzeker en hebben we moeten kiezen voor de meest moderne methode van Kernenergie, omdat we steeds meer regelmatige energie productie nodig zullen hebben met al onze Data verwerking en automatiseringsdrang te voeden.

eric Zutphen
6 jan 2022

Waar ik mij over verbaas dat combinatie tuinbouw zonnepanelen niet vaker toegepast word zie vaak teelten op stelling vooral zacht fruit met daarboven plastic tunnels er zijn tegenwoordig panelen die behoorlijk wat licht doorlaten (transparante panelen ).Hier heb ik persoonlijk minder moeite mee, panelen op landbouw of te wel voedsel grond is in mijn ogenniet te" verkopen"