Robin Nijhuis: ‘Stikstofrechten zijn fiscaal onontgonnen terrein’
Zijn stikstofrechten wel of niet fiscaal afschrijfbaar? Het is een van de vele puzzels waar agrarisch fiscalisten over dimdammen met de fiscus. Robin Nijhuis is hun nieuwe voorman.

Robin Nijhuis (52) is de nieuwe voorzitter van de Vaksectie Recht van de VLB. Hij is de opvolger van Bert van den Kerkhof, die 20 jaar voorzitter was namens ABAB. Nijhuis is fiscalist en al bijna 25 jaar werkzaam bij Flynth. Hij is opgegroeid in Soest en studeerde fiscaal recht in Groningen. - Foto: Herbert Wiggerman
Van alle erfbetreders zit de financieel adviseur misschien wel het dichtst bij de boer aan tafel. Niemand die zoveel weet van wat er op een bedrijf omgaat als fiscalisten en accountants, die vaak ook adviseren en begeleiden op gebied van vergunningen en bedrijfsontwikkeling. Het is meteen wat Robin Nijhuis aanspreekt in zijn werk als fiscalist: “Je hebt één op één contact en kunt echt iets voor een ondernemer betekenen. Het gaat ergens over.”Dat daar een prijskaartje aan hangt voor de klant, is hij zich natuurlijk van bewust. “De kunst is dat je dat terugverdient voor de ondernemer. Maar bij een fiscalist zijn de nota’s zelden een issue. We kunnen in het voortraject al een goede inschatting maken wat onze inspanning kan opleveren”, aldus de kersverse voorzitter van de vakgroep Recht van koepelorganisatie VLB van de agrarisch accountants.Hij geeft meteen een signaal af voor zijn klanten: “Als mijn vak leidend is voor de dingen die de agrariër doet, dan doet die het als ondernemer niet goed. De fiscale kant is altijd een afgeleide, nooit het hoofddoel.” Agrariërs hebben wel eens de neiging om eerst te kijken naar het mogelijke fiscale voordeel, signaleert Nijhuis. “Dan zeg ik: bedenk eerst wat je zelf wilt, dan kunnen wij zien of en wat we fiscaal kunnen doen.” Daarmee geeft hij meteen een punt aan richting beleidsmakers: “Als je weet dat fiscaliteiten belangrijk zijn voor ondernemers, neem die dan ook meteen mee in het voortraject van een nieuwe subsidie-, investerings- of saneringsregeling. Te vaak zien we dat zulke regelingen juridisch wel dichtgetimmerd zijn, maar fiscaal open gelaten worden. Maar je krijgt de agrariër beter mee als die meteen kan inschatten wat de fiscale gevolgen zijn van een belangrijke stap. Daar mag meer aandacht voor zijn.”
Fiscale misverstanden voorkomen
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










Ik mis de vraag; "Zijn stikstof maar ook CO2 rechten Vermogen of commodity die je koopt en verkoopt of eenvoudig hebt. Dit lijkt me voor de berekening van de bedrijfswinst toch wel van belang. Hebben de rechten niets gekost omdat je ze als bedrijf hebt (verworven door activiteiten in het verleden) is de kostprijs moeilijk te berekenen en daarmee zou de fiscus de verkoop opbrengst of lease bedrag wel eens als 100 % winst kunnen gaan zien met alle gevolgen van dien bij de belastingaangifte.