Sneeuwpret en sneeuwsores

De overvloedige sneeuw blokkeert de wegen. Dat geeft veel ongelukken, ongemak en bemoeilijkt het voeren. De kids genieten er wel van.De kids hebben onverwachts een langere vakantie gekregen, wat ze uiteraard geen probleem vinden. Het grootste gedeelte van de kerstvakantie moesten ze al binnen blijven vanwege het koude weer. Nu zijn ze vandaag voor de tweede extra dag vrij, want de wegen zijn te slecht om te rijden. En dan gaat het vooral om de gravel roads.
Door de wind is al de fijne poedersneeuw gaan stuiven, wat grote sneeuwstormen veroorzaakte. Gisteren waren er hierdoor zelfs snelwegen in de omgeving afgesloten.
Ik sprak een kennis en die vertelde dat haar zoon onderweg naar de universiteit achter twee sneeuwschuivers had gereden. Het was maar goed dat hij ze net voor zich had, anders had hij er nooit doorgekund. De sneeuwbanken op de snelweg waren hoger dan zijn auto. Met zulk weer kun je eigenlijk niet zonder fourwheeldrive.Weinig wegonderhoudDe eerste weken van de winter wordt hier weinig aan de wegen gedaan. De steden krijgen een budget voor het schoonhouden van de wegen. Het schijnt dat dat budget niet zo hoog is voor Lethbridge. We hebben hier vaak de warme chinook-winden tussendoor, zodat alle sneeuw weer smelt. Daarom wacht de gemeente Lethbridge maar zolang mogelijk om de wegen schoon te maken. Maar dit jaar kwam die wind dus niet. Wind genoeg hoor, maar geen warme wind.
We gaan dan ook zo weinig mogelijk van huis. De nodige boodschappen en de post halen we in Picture Butte. Daar waren ze verleden week de wegen aan het schoonmaken met een kraan en trucks die de sneeuw wegreden.Veel ongelukkenDoor de slechte en gladde wegen gebeuren er ontzettend veel ongelukken. Afgelopen week kwam een meisje van 17 jaar nog om door de gladheid. Ze kwam in de greppel naast de weg terecht die vol met sneeuw zat. Ze kreeg het toch nog voor elkaar er zelf uit te rijden. Maar toen ze de auto net weer op de weg kreeg, kwam ze onder een semi (grote vrachtwagen) terecht.
Vooral onder de jeugd gebeuren veel ongelukken. Ze hebben weinig rijervaring. Hier mogen ze op hun veertiende al rijden als er een volwassene naast zit. Daar hebben ze alleen hun learners (theoriediploma) voor nodig. Op hun zestiende kunnen ze het rijbewijs halen.
Het aantal verkeersdoden in Alberta ligt dan ook hoog, ongeveer 400 per jaar. En dat is erg veel als je weet dat er minder dan 3 miljoen inwoners zijn. En dan nog het aantal gewonden: als ik het me goed herinner elk jaar 27.000.Ongemak op het erfOok op het bedrijf zijn we steeds druk met sneeuw schuiven. Achter de corrals ligt de sneeuw tot 2,5 meter hoog opgewaaid. Dat is dan wel op plaatsen waar we er niet veel last van hebben. Maar je krijgt ook sneeuwhopen voor de deuren en bij de voerplaatsen van de geiten. We moeten dan ook eerst schuiven en ruimen voordat het eigenlijke voeren kan beginnen. Gelukkig hebben we afgelopen jaar een Bobcat gekocht, zodat Gerard in ieder geval warm en droog kan zitten. De andere jaren moest hij het altijd op een open trekker doen.
De kinderen hebben, nu het niet zo koud meer is, veel plezier met hun slee. Ze gaan ermee van de hoge bulten af, en gaan met de slee achter de truck over het land.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses









