Pootgoedprijs HZPC van € 41 nog nooit zo hoog

Foto: Henk Riswick
HZPC betaalt een recordprijs voor pootaardappelen. De prognoseprijs voor oogst 2018 komt uit op € 41 per 100 kilo. Dat is € 9,35 (+30%) meer dan het handelshuis voor oogst 2017 heeft betaald.In andere jaren ligt de definitieve prijs € 0,50 tot € 2,00 hoger dan de prognoseprijs. HZPC-directeur Gerard Backx verwacht dat de definitieve prijs voor oogst 2018 heel dicht uitkomt bij de prognoseprijs. “In andere jaren wordt laat in het voorjaar nog pootgoed verkocht, wat leidt tot die plus op de prognoseprijs. Dat gaat dit voorjaar niet gebeuren. Al het pootgoed is op omdat de hectareopbrengsten flink zijn gedaald door de droogte.”Oorzaken recordpootgoedprijsDe vorige recordpootgoedprijs dateert uit 2007, dat ook een droog jaar was. Toen betaalde HZPC € 36,50 per 100 kilo pootaardappelen. Dat de telers nu nog veel meer voor de pootaardappelen krijgen heeft 2 oorzaken, zegt Backx. “Door het krappe aanbod hebben we waar mogelijk de verkoopprijzen flink kunnen verhogen. Dat geldt vooral voor de afzet naar Zuid-Europa, Noord-Afrika en het Midden-Oosten. Voor levering aan de aardappelverwerkende industrie in Europa werken we met meerjarige contracten met eerder vastgestelde prijzen.”HZPC verwacht recordomzet boekjaar 2018-2019De pootgoedprijs van HZPC is de gemiddelde prijs over alle rassen in de klassen S tot en met A, exclusief btw en vergoedingen voor verpakken en bewaren en vóór de afdracht van de kwekerslicentie door de pootgoedteler aan HZPC. Dankzij de hoge pootgoedprijs verwacht Backx dat HZPC voor boekjaar 2018-2019 een recordomzet kan halen. “Ook de brutomarge gaat omhoog en wordt mogelijk ook een record. Maar de winst wordt geen record. Dat komt omdat HZPC de laatste jaren veel heeft geïnvesteerd.”HZPC betaalt € 23 voor bovenmaats pootgoedHZPC betaalt € 23 per 100 kilo bovenmaatse pootaardappelen van oogst 2018. Deze prijs is hoger dan in voorgaande jaren omdat bijna alle bovenmaatse aardappelen dit seizoen zijn verkocht als pootgoed vanwege krapte op de markt.
De oogst was veel kleiner dan gebruikelijk door de droogte. De telers die leveren aan HZPC, oogstten gemiddeld 33,5 ton pootaardappelen per hectare, inclusief de bovenmaat. Dat is 18% lager dan bij oogst 2017. Doordat de pootgoedprijs van € 41 per 100 kilo een record is, komt de financiële opbrengst per hectare uit op de één na hoogste ooit. Alleen in 2010 was die 2% hoger, toen bij een pootgoedprijs van € 33,10.
Volgens HZPC-directeur Gerard Backx zijn er grote verschillen in financiële opbrengsten. “Het maakt nogal wat uit of je 35 ton of 20 ton per hectare hebt geoogst, zeker bij een gemiddelde pootgoedprijs van € 41.”
HZPC werkt met 1 poolsysteem
Dat de pootgoedprijs een record bereikt, komt omdat HZPC flink hogere prijzen kon vragen voor pootgoed dat is verkocht aan Zuid-Europa, Noord-Afrika en het Midden-Oosten. HZPC betaalt de pootgoedtelers uit volgens 1 poolsysteem, waarbij de prijzen voor de verschillende rassen worden geëgaliseerd. Backx: “Dat doen we al jaren. We gaan niet voor de rassen voor overzeese bestemmingen veel meer betalen dan voor de fritesrassen, waar we werken met meerjarige afzetcontracten. Dan neemt de animo af bij onze telers om dit jaar rassen te telen voor de verwerkende industrie. Bij oogst 2018 betalen we voor de fritesrassen meer aan de telers dan dat we daarvoor ontvangen van de verwerkers.”
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses









