‘Ook aardappelen leggen zonne-energie vast’

Zonne-energie is de laatste jaren aan een enorme opmars bezig. In 2023 was ruim 18% van de opgewekte elektriciteit in Nederland direct afkomstig van de zon uit zonnepanelen. Dat komt overeen met ongeveer 83 MJ opgevangen straling. Deze zonnepanelen zijn niet de enige manier om zonne-energie vast te leggen. In de akkerbouw doen we niet anders, en dat al eeuwenlang. Het totale aardappelareaal vangt bijvoorbeeld zo’n 30 keer meer zonnestraling op dan alle Nederlandse zonnepanelen samen, naar schatting zo’n 2.500 miljard MJ.

Het totale aardappelareaal vangt zo’n 30 keer meer zonnestraling op dan alle Nederlandse zonnepanelen samen, naar schatting zo’n 2.500 miljard MJ. – Foto: Peter Roek

Het totale aardappelareaal vangt zo’n 30 keer meer zonnestraling op dan alle Nederlandse zonnepanelen samen, naar schatting zo’n 2.500 miljard MJ. – Foto: Peter Roek


In tegenstelling tot zonnepanelen kan een aardappelgewas maar een gedeelte van het jaar zonne-energie vastleggen. Dat kan namelijk alleen tijdens het groeiseizoen wanneer er een groen gewas op het veld staat. Hierdoor wordt maar tussen de 30 en 45% van de totale jaarlijkse zonnestraling opgevangen. Ook zijn aardappelen niet zo efficiënt als zonnepanelen. Zonnepanelen zetten ongeveer 90% van het zonlicht om in bruikbare energie, terwijl planten door fotosynthese maximaal 1% van de energie benutten. Hiervan komt vervolgens maar een gedeelte in de oogstbare plantendelen terecht.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Op basis van de bovenstaande cijfers lijkt er nog aanzienlijke ruimte te zijn om de beschikbare zonne-energie beter te benutten voor plantaardige productie, met name door de opvang en benutting van zonnestraling te optimaliseren. Wat kun je nu als teler met deze kennis? Welke mogelijkheden heb jij nu om de instraling van de zon maximaal te benutten?

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Sectornieuwsbrief Akkerbouw


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.