Nieuw model voor natuurinclusieve zoogkoeienhouderij

Natuurvlees Nederland wil de zoogkoeienhouderij professionaliseren, kosten in kaart brengen, diensten belonen en pachtcontracten beter structureren.

Martien Vromans was één van de eerste vleesveehouders die zich met zijn Limousins aansloot bij Natuurvlees Nederland. Zijn dieren lopen onder meer in de Loonse en Drunense duinen. - Foto's: Bert Jansen

Martien Vromans was één van de eerste vleesveehouders die zich met zijn Limousins aansloot bij Natuurvlees Nederland. Zijn dieren lopen onder meer in de Loonse en Drunense duinen. - Foto's: Bert Jansen


Natuurvlees Nederland neemt een voortrekkersrol en ontwikkelt een model met kritische prestatie indicatoren (kpi’s) voor de natuurinclusieve zoogkoeienhouderij. Dit is nodig omdat cijfers over de sector grotendeels ontbreken. “Ook is er een enorme variatie in pachtcontracten, voer- en huisvestingskosten én het boerenbestand”, zegt Robbert Janssen. “Een heel klein deel kan maar leven van de zoogkoeienhouderij. Daar willen we verandering in brengen door de sector te professionaliseren.”De variatie is ook terug te zien in het eigen boerenbestand van Natuurvlees Nederland. Ongeveer 50 van de 85 aangesloten bedrijven hebben minder dan 50 stuks vleesvee. 25 bedrijven hebben 50 tot 200 dieren, terwijl er 10 bedrijven met meer dan 200 dieren zijn. Vergrijzing is een ander aandachtspunt. Er is een gebrek aan opvolgers. Janssen: “We willen een toekomstbestendige sector, maar dan moet je wel kunnen onderbouwen wat je doet en hoe goed je dat doet. Daarom hebben we onderzocht waar onze knelpunten zitten en hoe een goed model er uit moet zien.”

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Sectornieuwsbrief Rundveehouderij


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.