Marleen de Rond (Avebe): ‘3 tot 4% zetmeelaardappelen nog niet geoogst’

Door de uitzonderlijke omstandigheden is 3 tot 4% van de zetmeelaardappelen nog niet geoogst. Dat zegt Marleen de Rond, directeur Agro bij Avebe. Een deel is waarschijnlijk verloren.

Laatst bijgewerkt:
Marleen de Rond (40) is directeur Agro en Strategie bij Royal Avebe. Ze is verantwoordelijk voor coöperatiezaken en voor de teelt, het transport, de uitbetaling en communicatie met de 2.000 leden van Avebe in Nederland en Duitsland.  Foto's: Hans Banus

Marleen de Rond (40) is directeur Agro en Strategie bij Royal Avebe. Ze is verantwoordelijk voor coöperatiezaken en voor de teelt, het transport, de uitbetaling en communicatie met de 2.000 leden van Avebe in Nederland en Duitsland. Foto's: Hans Banus


Het is volgens Marleen de Rond, nu bijna twee jaar in de directie bij Avebe, een ongekende situatie dat er nu nog zoveel zetmeelaardappelen in de grond zitten. 3 tot 4% van de totale oogst, schat zij. “Een unicum. De afgelopen 25 jaar is er niet gerooid na de kerst.”De oorzaak is bekend: het uitzonderlijk natte najaar, gevolgd door een uitzonderlijk natte winter. Overal is het buitengewoon nat en is de oogst ernstig bemoeilijkt. Toch zijn er wel verschillen per regio. Onder de lijn Wageningen-Emmen is de situatie nog ernstiger dan daarboven. Dat heeft deels te maken met verschil in neerslaghoeveelheid, deels met de grondsoort. Extreem was het vlak over de grens, bij Meppen in Duitsland. Daar moesten rond kerst halsoverkop aardappelen worden weggehaald vanwege overstromingsgevaar. De Rond: “We hebben daar aardappelen geladen uit 30 centimeter water. De dag na kerst stond hier een daar een meter water op die percelen.”

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Na de vorst verder rooien

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Sectornieuwsbrief Akkerbouw


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.