Dierenactivisten van Meat the Victims bezetten in mei 2019 een varkensstal in Boxtel (N.-Br.). De vrijspraak leidt tot felle reacties. Foto: Bert Jansen AlgemeenNieuws

LTO pleit voor wetswijziging na vrijspraak stalbezetters Boxtel

LTO Nederland noemt de vrijspraak van dierenactivisten na de stalbezetting in Boxtel (N.-Br.) onacceptabel en pleit voor wetswijziging. FDF en Agractie reageren fel op de uitspraak.

Landbouworganisatie LTO Nederland reageert teleurgesteld op de vrijspraak van zestig dierenactivisten. Zij drongen een varkensstal in Boxtel binnen, maar het gerechtshof in Den Bosch sprak hen vrij. Volgens LTO toont deze uitspraak opnieuw aan dat de wet tekortschiet. “De wet moet worden aangepast. De Tweede Kamer vraagt hier al jarenlang om”, stelt de organisatie.

LTO: uitspraak schept gevaarlijk precedent

De rechters oordeelden dat niet bewezen kon worden dat de activisten staldeuren hadden geforceerd. Daarom zijn volgens hen geen strafbare feiten gepleegd. LTO noemt de uitspraak onbegrijpelijk voor veehouders en waarschuwt voor een gevaarlijk precedent. Uit voorzorg sluiten boeren hun stallen vaak niet af. Daardoor is er bij stalbezettingen meestal geen sprake van inbraak. “Zulke acties worden dan gezien als een lichte overtreding van verboden toegang”, aldus de organisatie. Hierdoor blijven dierenactivisten vaak ongestraft of krijgen ze slechts een kleine boete.

LTO benadrukt dat de uitspraak aantoont dat de wet tekortschiet. “De impact van stalinsluiping op gedupeerde boeren en hun gezinnen is groot. Het binnendringen in, en bezetten van, stallen moet categorisch gekwalificeerd worden als huis-, lokaal- of erfvredebreuk.” De boerenorganisatie roept de Tweede Kamer en het ministerie opnieuw op om de wet aan te passen.

Dierenextremisten mogen van de rechter inbreken

FDF en Agractie noemen uitspraak absurd

Farmers Defence Force (FDF) en Agractie lieten maandag al weten verbolgen te zijn over de uitspraak. “Het is compleet absurd: wanneer boeren protesteren en met hun tractoren de straat op gaan, krijgen ze meteen flinke boetes en staat het hele land op zijn kop. Maar als tientallen mensen een bedrijf binnenvallen, komen ze er zonder enige straf vanaf, zelfs zonder een aanklacht voor lokaalvredebreuk”, reageerde FDF-voorman Mark van den Oever. “Niet te geloven dit. Dierenextremisten mogen van de rechter inbreken in stallen en boerengezinnen intimideren”, stelde boerenorganisatie Agractie.