Levensduur voor koe, niet voor de stier

De dochters van Reloader en Relevant blijken zich elke lactatie te verbeteren waardoor hun vaders uiteindelijk in de top van de NVI-ranglijst komen. Maar menig topstier maakt het succes niet meer mee.

Tijdens de HHH show in Leeuwarden werden zes jonge dochters getoond van Topstone. Het goede optreden wordt gevold door een goede index. - Foto: Alger Meekma

Tijdens de HHH show in Leeuwarden werden zes jonge dochters getoond van Topstone. Het goede optreden wordt gevold door een goede index. - Foto: Alger Meekma


Een hoge ranking van een stier op de totaal index NVI-lijst impliceert niet dat er grote aantallen nakomelingen van de stier komen. Door verschillende oorzaken blijft de directe invloed van hoog scorende NVI-stieren veelal beperkt. Het merendeel van de zwartbonte stieren in de top 10 van de NVI-ranglijst december 2022 blijkt dood te zijn. Andere topstieren komen uit het buitenland en hun sperma is niet of nauwelijks beschikbaar. De nieuwste trend in de fokkerij is om de meest exclusieve stieren alleen te vermarkten met een contract waarin verkoop van hun nazaten wordt beperkt. Dat betekent gedoe voor de melkveehouders met rechten en contracten. Het blijken obstakels die motivatie en interesse van melkveehouders voor de fokkerij en verbetering van hun veestapel hindert.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Reloader

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Lees meer over


Snel delen


Sectornieuwsbrief Rundveehouderij


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


Armer
15 dec 2022

Klopt, dat franse stieren moeilijk te analyseren zijn. Als stiermoeders anders gehouden worden dan de koeien in nederland is het moeilijk vergelijken. Gemeten verschillen komen dan niet alleen door genetische verschillen maar ook door omgevingsfactoren. Daarom kun je beter stieren gebruiken die van bedrijven komen die op jouw bedrijf lijkt. De beste koe is immers ook dat dier die het beste op jouw bedrijf past. Een zoon van die betere koeien als dekstiertje gebruiken is ook prima.