Landsadvocaat: deskundige moet zeggen of Aerius goed genoeg is

De vraag of het rekeninstrument Aerius geschikt is om te gebruiken bij de beoordeling van stikstofneerslag op kwetsbare natuur bij vergunningverlening, moet niet door juristen, maar door inhoudelijk deskundigen worden beoordeeld. Dat stelt de landsadvocaat Pels Rijcken in een advies aan minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof).

Aerius

De vraag of het rekeninstrument Aerius geschikt is om te gebruiken bij de beoordeling van stikstofneerslag op kwetsbare natuur bij vergunningverlening, moet niet door juristen, maar door inhoudelijk deskundigen worden beoordeeld. - Foto: Herbert Wiggerman


Vooralsnog gaat de hoogste rechter in Nederland ervan uit dat er voldoende wetenschappelijke onderbouwing is om het rekeninstrument Aerius te gebruiken. De uitkomsten van het rekeninstrument zijn echter niet in beton gegoten. Er kan altijd bezwaar worden aangetekend tegen een besluit dat is gebaseerd op de uitkomsten van Aerius. Ook kunnen er nieuwe bezwaren worden aangevoerd tegen Aerius, aldus de landsadvocaat.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Van der Wal heeft het advies van de landsadvocaat aan de Tweede Kamer gestuurd. De landsadvocaat zegt dat er vanuit juridisch perspectief geen redenen zijn om het model niet te gebruiken. Sterker nog, bij de beoordeling van vergunningen is het heel gebruikelijk en ook door de rechter geaccepteerd om modellen in te zetten. Dat gebeurt bijvoorbeeld om geluidsberekeningen te maken of om verkeersbewegingen in te schatten. Om de effecten van een nog te realiseren project te kunnen beoordelen, is het logisch om modellen te gebruiken. Je kunt immers niet meten wat het effect is van een stal of een weg, die er nog niet is.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Lees meer over


Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


Han Riel
19 jan 2024

Ik vind het gebruik van rekenmodellen acceptabel. Ik ben het echter oneens met de grenswaarden die onze overheid stelt bij heel veel zaken. De grens die onze overheid doorgaans bepaalt is geënt op de laagst mogelijke waarde van een door hen niet gewenste stof. Hiermee gaan ze voorbij aan eventuele natuurlijke waarden in lucht, grond of water. Zo we weten worden de waarden doorgaans aangescherpt als de laboratoria weer preciezer kunnen meten. Ook de natuur kent vervuiling met natuurlijke producten en elementen.

A. Berenpas
17 jan 2024

"Om de effecten van een nog te realiseren project te kunnen beoordelen, is het logisch om modellen te gebruiken. Je kunt immers niet meten wat het effect is van een stal of een weg, die er nog niet is."Klopt, maar als het project is gerealiseerd kun je dus wel meten(??? ) wat het effect van een stal of een weg is? Maar nee, helaas kan dat niet want het effect van een nieuwe stal of weg op een nabij gelegen natuurgebied is onmeetbaar klein!