Kennis ammoniakemissie langzaam groeiende vleeskuikens is gatenkaas
Wageningse onderzoekers hebben een hoge ammoniakemissie gemeten bij langzaam groeiende vleeskuikens. Ze stellen dat aan de bevindingen geen algemene conclusies mogen worden verbonden. Met de nu gelegde puzzelstukjes komt echter geen plaatje tevoorschijn waar pluimveehouders blij van worden.

De oriënterende emissiemetingen van WLR bieden geen argumenten om de vergunningverlening vlot te trekken. Het onderzoek geeft geen uitsluitsel over de effecten van de overdekte uitloop op de ammoniakuitstoot. – Foto: Bert Jansen
Honderden pluimveehouders willen een overdekte uitloop bouwen, een vereiste voor het Beter Leven-keurmerk (BLk). Van de 482 vleeskuikenbedrijven in Nederland die BLk-kip produceren, beschikken er namelijk slechts ruim honderd over een overdekte uitloop. De meeste andere kunnen niet aan de slag met de bouw. Dit omdat provincies en gemeenten min of meer gestopt zijn met het verlenen van vergunningen. Overheden vrezen dat de emissie niet minder wordt bij een lagere bezetting en dus een kleiner aantal dieren. Dat was namelijk gebleken uit berekeningen van Wageningen UR, waarvoor geen meetonderzoek was gedaan. Maar nu heeft de WUR wel meetresultaten gepubliceerd.
Rapport vol mitsen en maren
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










Er zijn zoveel factoren die invloed hebben op de uitstoot. Zelfs de luchtvochtigheid van buiten, die mis ik in dit verslag