Kaderrichtlijn Water: Nederland haalt doelen niet, nog minder bemesten

Met irrigatie en fertigatie in uien kan de stikstofefficiëntie ook verbeteren. Zoals hier gebeurt op een uienperceel van loonbedrijf Akkermans in Wouw (N.-Br.) Akkerbouwer Mickey Akkermans toont de op afstand bediende kraan bij een verdeelpunt van het irrigatiesysteem in het veld. Foto’s: Peter Roek
Nederland behaalt in 2027 bij lange na niet de doelen van de Kaderrichtlijn Water die de bemestingsruimte moeten verlagen. Telers moeten daarom met doelsturing en precisiebemesting nog efficiënter bemesten om N-verliezen te beperken. Toepassing van fertigatie en gebruik van verbeterde groeimodellen met gewasgerichte N- en K-opnamecurves dragen hieraan bij.
Lees in dit artikel
- Bemesting beter afstemmen op gewasbehoefte
- Agrifirm: doelsturing verlaagt Nmin-residu in bodem
- Van Iperen: sturen op stikstof- en kali-opnamecurve
De Nitraatrichtlijn en de Kaderrichtlijn Water (KRW) vergroten de druk om nutriëntenverliezen te verminderen. Telers moeten aan de bak om de uitspoeling van mineralen, zoals stikstof en fosfaat, naar grond- en oppervlaktewater nog verder te verlagen. De KRW richt zich vooral op oppervlaktewater en ecologie, maar heeft mogelijk nog grotere gevolgen dan de Nitraatrichtlijn. De Europese Commissie publiceerde in februari 2025 een verslag over de voortgang van de KRW. Daarin bungelt Nederland onderaan de lijst. In 2025 voldeed slechts 9,4% van het Nederlandse oppervlaktewater aan de chemische normen, terwijl dat in 2019 nog bijna 40% was. Nederland haalt volgend jaar dus bij lange na niet de KRW-doelen. Verdere aanscherping van de bemestingsnormen vanuit KRW ligt dan voor de hand. Een overzicht van de mogelijkheden om nog efficiënter te bemesten.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










h. s, de landbouw is alleen maar minder mest de laatste 30 jaar. tevens de aanwendings tijdstippen die nogal verbetert zijn . en toch is de waterkwaliteit slechter? hoe bedoel je de land bouw draagt hier zeker aan bij.. ook een van de oorzaken van slechtere waterkwaliteit is de gigantische uitbreiding van de ganzenpopulatie de laatste 40 jaar.