Kabinet gaat afstandsnorm rond geitenbedrijf uitwerken, impact is fors

Het demissionaire kabinet-Schoof gaat een afstandsnorm voor nieuwbouw rond geitenhouderijen uitwerken. Enerzijds voor nieuwbouw van een geitenbedrijf in de buurt van woonkernen en andere gevoelige bestemmingen. Anderzijds voor de bouw van woonkernen en andere gevoelige bestemmingen in de buurt van bestaande geitenbedrijven. Dat schrijven landbouwminister Femke Wiersma en minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport Jan Anthonie Bruijn vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer.

Het demissionaire kabinet-Schoof gaat een afstandsnorm voor geitenhouderijen uitwerken, schrijven ministers Femke Wiersma en Anthonie Bruijn in een brief aan de Tweede Kamer. Foto: Mark Pasveer

Het demissionaire kabinet-Schoof gaat een afstandsnorm voor geitenhouderijen uitwerken, schrijven ministers Femke Wiersma en Anthonie Bruijn in een brief aan de Tweede Kamer. Foto: Mark Pasveer


Volgens beide bewindslieden is het een maatregel met veel impact. Niet alleen voor de geitenhouderij, maar ook voor de planning van nieuwe woningbouw. Beide ministers willen een brede impactanalyse maken en die op zo kort mogelijke termijn met de Kamer delen. Bij de uitwerking van een potentiële afstandsnorm zal worden gekeken naar de invulling ervan, zoals de precieze afstand. De Gezondheidsraad adviseert om een afstandsnorm van 1.000 meter te hanteren. De Gezondheidsraad zegt ook: hoe dichter bij de bron, hoe groter het risico. Volgens de raad is het risico op longontsteking het sterkst verhoogd binnen een woonafstand van 0 tot 500 meter van een geitenbedrijf (73%). Binnen een woonafstand van 1 kilometer is dat 19%.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

De ministers schrijven in de brief dat de Gezondheidsraad voor binnen een woonafstand van 500 tot 1.000 meter geen aparte schatting over gezondheidsrisico’s kan maken. Die afstand is namelijk niet opgenomen in resultaten van het VGO-onderzoek. Wiersma en Bruijn hebben de VGO-onderzoekers nu gevraagd om deze schatting alsnog te maken op basis van oorspronkelijke data. De verwachting is dat de onderzoekers deze schatting in februari kunnen leveren.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Lees meer over


Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


T. M
11 jan

Hierna de melkvee sector aan de beurt.