Groeiend aantal AI-besmettingen kost pluimveehouders geld

Vanwege forse kosten van AI-uitbraken moeten pluimveehouders volgend jaar flink in de buidel tasten om het Diergezondheidsfonds (DGF) weer te vullen. Dit jaar starten onderhandelingen over afspraken rond het DGF in de jaren 2025-’29. Belangenbehartigers vinden dat de overheid een deel van de financiële schade van het groeiende vogelgrieprisico voor haar rekening moet nemen.

De vele ruimingen wegens vogelgriep in de laatste jaren deden een flinke aanslag op het Diergezondheidsfonds. Pluimveehouders kunnen dan ook een forse verhoging van de bijdrage aan dat fonds tegemoet zien. - Foto: Bert Jansen

De vele ruimingen wegens vogelgriep in de laatste jaren deden een flinke aanslag op het Diergezondheidsfonds. Pluimveehouders kunnen dan ook een forse verhoging van de bijdrage aan dat fonds tegemoet zien. - Foto: Bert Jansen


Sinds oktober 2021 zijn al 34 AI-besmettingen vastgesteld op pluimveebedrijven. Deze bedrijven zijn allemaal geruimd. Ook zijn bij zes kleinschalige houderijen besmettingen vastgesteld, en zijn vijftien pluimveebedrijven in de nabijheid van of wegens contact met besmette bedrijven uit voorzorg geruimd.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Met het ruimen van bedrijven als onderdeel van de vogelgriepbestrijding, zijn veel kosten gemoeid. Pluimveehouders krijgen de waarde van de gedode vogels vergoed. Een vergoeding voor de derving van inkomsten door de leegstand is er niet. De schade voor pluimveehouders met een geruimd bedrijf is dus groter dan de vergoeding die ze krijgen.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Pluimveenieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.