D66 en CDA maken duidelijke keuzes, één knagende onzekerheid

In het formatiedocument van D66 en CDA staan scherpe keuzes voor stikstof en landbouw. Vergunningverlening blijft een heikel thema. Een analyse.

Fractievoorzitters Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) tijdens de presentatie van het tussenverslag eerder deze week in de Tweede Kamer. Foto: ANP

Fractievoorzitters Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) tijdens de presentatie van het tussenverslag eerder deze week in de Tweede Kamer. Foto: ANP


D66 en CDA hebben in hun formatiedocument geschreven hoe ze van het stikstofslot willen komen en wat ze voor de landbouw willen. Ondanks dat een financiële onderbouwing ontbreekt, is duidelijk dat beide partijen voor zo’n doorbraak veel geld willen reserveren. D66 en CDA willen het door BBB verfoeide ‘duizenddingendoekje’ terug: het transitiefonds. Verrassend is dat niet. Beide partijen maakten deel uit van het vorige kabinet-Rutte IV dat het miljardenfonds introduceerde. Of zo’n fonds opnieuw uit €24 miljard zal bestaan, is hoogst twijfelachtig, maar de intentie is duidelijk: er gaat veel geld vrijkomen voor de stikstofaanpak. Geld dat nodig is voor een andere keuze van D66 en CDA: zones rond kwetsbare natuur waar boeren extensiveren, omschakelen, verplaatsen of stoppen. Het zijn keuzes die weliswaar nodig zijn om van het stikstofslot te komen, maar die bovenal ingrijpend zijn. De voorgenomen 250-meterzones rond Veluwe en de Peel van demissionair minister Wiersma steken daar schril bij af. Het transitiefonds en de zones rond kwetsbare natuur zijn niet de enige plannen die bekend klinken. Ook de keuzes voor een grondbank met focus op jonge boeren en de omslag naar geïntegreerde gewasbescherming met tijdpad en doelen maakten al onderdeel uit van de plannen van Rutte IV.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Wiersma ziet overeenkomsten

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.