China’s hightech landbouwstrategie zet Nederlandse export en marktprijzen onder druk
China kiest niet langer voor nóg meer landbouw, maar voor slimmere landbouw. Met het nieuwe vijfjarenplan (2026-2030) en het No.1 Central Document 2026 – de jaarlijkse beleidslijn voor landbouw en platteland – laat Beijing weinig aan de verbeelding over: hogere opbrengsten, minder afhankelijkheid van import en een landbouwsector die draait op technologie. Voor Nederlandse boeren en exporteurs is dat allang geen ver-van-mijn-bed-show meer. De koers die China nu inzet, kan de komende jaren voelbaar worden in prijzen, marktkansen en concurrentieverhoudingen.

Yangxiang is een van de grootste varkensbedrijven van China. Het bedrijf werkt met gezichtsherkenning, AI en megastallen met meerdere verdiepingen. De foto vat de Chinese koers in één beeld samen: schaalvergroting, technologie leveren een lagere kostprijs op. Foto: Henk Riswick
Geen extra hectares, maar meer uit elke hectare
De kern van de boodschap uit China is helder: voedselzekerheid blijft heilig, maar de uitbreiding van het landbouwareaal is nauwelijks nog mogelijk. De grens van circa 120 miljoen hectare aan landbouwgrond blijft staan. Groei zal dus niet uit meer grond komen, maar uit méér productie per hectare.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses









