Breder bouwplan voor bestrijding duist

Duist is in het Oldambt (Gr.) steeds moeilijker te bestrijden met chemie. Gebrek aan werkzame middelen dwingt boeren zich meer te richten op mechanische bestrijding en een breder bouwplan.

Laatst bijgewerkt:
Een bespuiting in het begin van het voorjaar van een perceel wintertarwe in het Oldambt met Atlantis Star om duist te bestrijden. Omdat resistentie tegen graanherbiciden zich steeds vaker voordoet, kijken akkerbouwers naar een gevarieerder bouwplan. Foto: Koos van der Spek

Een bespuiting in het begin van het voorjaar van een perceel wintertarwe in het Oldambt met Atlantis Star om duist te bestrijden. Omdat resistentie tegen graanherbiciden zich steeds vaker voordoet, kijken akkerbouwers naar een gevarieerder bouwplan. Foto: Koos van der Spek


Wie de bestrijding van duist gebrekkig aanpakt, krijgt het bijna niet meer weg, is de ervaring van akkerbouwers in het Oldambt. In dit Groningse gebied, waar veel graanteelt is geconcentreerd, komt de grassoort vrijwel overal voor. Ook daarbuiten is er duist, al is niet bekend hoe groot de omvang is. Duist verdringt tarwe en gerst en is slecht voor de graanopbrengst. “In sommige gevallen leidt het tot een opbrengstderving in granen van wel 50%”, vertelt bedrijfsleider Arjan Hofstee van proefboerderij Ebelsheerd in Nieuw-Beerta (Gr.).

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Voor de bestrijding zijn boeren nog grotendeels aangewezen op gewasbescherming. In principe begint de aanpak vlak na de oogst, door het perceel eerst te ploegen en direct daarna te kopeggen. Via de aanleg van een vals zaaibed ontstaat ontkiemende duist, die kan worden afgebrand met glyfosaat. Direct na het zaaien volgt vaak een bespuiting met Herold, vaak gevolgd door een tweede bespuiting. Daarna is er nog een voorjaarsbespuiting.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Sectornieuwsbrief Akkerbouw


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.