Biochar: zeer bruikbare tool voor klimaatverbetering
Telers die biochar gebruiken, dragen bij aan klimaatverbetering. Want biochar slaat koolstof stabiel op in de bodem. Het vraagt om opschaling van biocharproductie en beloning van telers via carbon credits. TNO ontwikkelde nieuwe biochartechnologie en pleit voor LVVN-demoprojecten om het kip-en-eiverhaal te doorbreken. Denemarken geeft het goede voorbeeld.

In de praktijk is het jaarlijks opbrengen van compost met 2% biochar een goede strategie voor stabiele koolstofopslag in de bodem. "De combinatie compost en biochar heeft aangetoonde meerwaarde als bodemverbeteraar en koolstofopslag”, zegt Rian Visser, onderzoeker van TNO. Foto: Henk Riswick
Rond 2014 stond biochar in Nederland sterk in de belangstelling als potentiële bodemverbeteraar. Er zijn toen veldproeven uitgevoerd in Europese landen gedurende drie jaar, gefinancierd uit Interreg North Sea regio-fondsen. Het bleek dat biochar geen of een te verwaarlozen effect had op gewasopbrengsten en (bodem)kwaliteit. En risico’s op vervuiling van biochar met organische microverontreinigingen als pcb’s (polychloorbifenylen), pak’s (polycyclische aromatische koolwaterstoffen) en zware metalen.
“De afgelopen jaren is deze situatie erg veranderd, omdat is ingezet op verbetering van de biocharkwaliteit”, zegt Rian Visser, onderzoeker bij TNO, de organisatie voor natuurwetenschappelijk onderzoek. “In het oude onderzoek is biochar van een slechte kwaliteit gebruikt, dat niet geschikt was als bodemverbeteraar. En de verwachting van het effect op productieverhoging van gewassen was niet reëel. Want op onze rijke landbouwgronden, die meestal al voldoende nutriënten bevatten, heeft biochar veel minder effect dan op schrale gronden in andere delen van de wereld.”
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










Is het niet gewoon dumpen van een afvalproduct in de landbouw? Over een x aantal jaren kaatst de bal terug en komt er teveel CO2 uit landbouw grond vrij?De vergelijking met Norit is juist denk maar wie zegt dat juist de bruikbare elementen voor onze planten niet vast gelegd worden? Veel vragen dus. Bezint eer ge begint.