Terug naar homepagina

Artikelen van Jan Braakman


Jan Braakmanparlementair verslaggever
Jan Braakman op X

is parlementair verslaggever voor Boerderij. Hij beschrijft de Haagse en Brusselse politieke ontwikkelingen op het gebied van de land- en tuinbouw. Braakman is sinds de oprichting in 1986 van het Agrarisch Dagblad (sinds 2012 Boerderij Vandaag) actief in de landbouwjournalistiek. Hij verzorgt samen met zijn collega Mariska Vermaas de veelgelezen wekelijkse politieke beschouwing in Boerderij Vandaag.

Premium

Rechters willen eindklap geven op mkz-dossier

1 jul 2014Nieuws
Premium

‘Omslag nodig voor agrarische vakpers’

1 jul 2014Nieuws

Onderzoek naar investering in buitenlandse veehouderij

Premium

Amsterdam - Nederlandse banken investeren in het buitenland in houderijsystemen die niet voldoen aan de Europese welzijnsstandaarden. Dat meldt dagblad Trouw op basis van een onderzoek dat is gemaakt in opdracht van Wakker Dier.Nederlandse banken behoren tot 's werelds grootste investeerders in zogenoemde megastallen in de Verenigde Staten en opkomende economieën als Brazilië en China.De Rabobank is met het verstrekken van €4,2 miljard aan stallenbouwers in die landen de afgelopen drie jaar de grootste ter wereld, volgens de rapportage.ING is goed voor €1,4 miljard en staat daarmee op plaats negen. De banken houden zich aan de lokaal geldende  regels, omdat in landen als China, Brazilië en de VS geen regels bestaan voor dierenwelzijn. Wakker Dier vindt echter dat Nederlandse spaarders zouden moeten weten dat de financiële instellingen geen concrete eisen stellen aan de huisvesting van dieren buiten Europa.

30 jun 2014Nieuws

Onttrekkingsverbod in Brabantse Delta

Premium

Breda - Waterschap Brabantse Delta heeft met ingang van maandag een onttrekkingsverbod in gesteld voor beregening van grasland.Het gaat om ontrekking uit de Aa of Weerijs, de Moersloot en de Kleine Beek, in de gemeente Breda en Zundert. Door droogte is de waterstand in deze waterlopen te ver gedaald, zegt het waterschap, waardoor flora en fauna in het gedrang kunnen komen en oevers en kades uitdrogen en hierdoor beschadigen.

30 jun 2014Nieuws

LTO huiverig voor nieuwe natuurgebieden

Premium

Den Haag - LTO Nederland is niet blij met de bijzondere nationale natuurgebieden, die staatssecretaris Sharon Dijksma (Economische Zaken) introduceert in de gewijzigde Natuurwet. Dat zegt Siem Jan Schenk, portefeuillehouder omgeving van LTO Nederland.Schenk is over het algemeen te spreken over het wetsvoorstel van Dijksma. Hij noemt het een positief punt dat de programmatische aanpak stikstof (PAS) zorgvuldig in de wet is verwerkt. Hij noemt het een goede ontwikkeling dat  boeren in de buurt van de natuurmonumenten niet meer verplicht zijn een natuurbeschermingswetvergunning aan te vragen. "Een goede ontwikkeling, want het vermindert de administratieve lasten en het stimuleert ondernemerschap", oordeelt Schenk.Schenk is echter huiverig bij de introductie van bijzondere nationale natuurgebieden die in de wet zijn opgenomen. Hij zegt dat het erop lijkt dat het gaat om natuurgebieden die nog niet als Natura 2000 zijn aangewezen, maar die status wel kunnen gaan krijgen. LTO wil daar meer duidelijkheid over. Als Europese regels Nederland daartoe niet verplichten, moeten er geen nieuwe natuurgebieden worden aangewezen, die vallen onder het beschermingsregime van de Natura 2000-gebieden, zegt Schenk.De nieuwe regels voor de jacht leiden volgens Schenk tot meer bureaucratie, doordat  er een beheerplan moet worden gemaakt voor de bejaagbare soorten. Schenk legt de nadruk op de mogelijkheid om schade te voorkomen. Hij vindt ook dat boeren die schade lijden meer beschermd moeten worden. De procedures daar schadevergoeding moeten eenvoudiger, vindt hij.

30 jun 2014Nieuws

Banken: Wakker Dier-rapport suggestief

Premium

Utrecht - Rabobank en ING zijn onaangenaam verrast over een in hun ogen suggestieve rapportage van onderzoeksbureau Profundo en dierenwelzijnsorganisatie Wakker Dier over investeringen van de banken in buitenlandse vee- en vleesbedrijven.Het onderzoek stelt dat de Nederlandse banken tot de grootste investeerders horen in buitenlandse veehouderijsystemen, waarbij ze de eisen voor dierenwelzijn niet voldoende in acht zouden nemen.Rabobank  zegt dat het rapport 'slechts vage zinspelingen bevat op onvolkomenheden in de praktijk. Van de suggestieve conclusies die worden getrokken neemt Rabobank afstand'.ING zegt in een reactie dat het belangrijkste bezwaar van Wakker Dier de omvang van de bedrijven lijkt te zijn. "ING heeft geen principieel bezwaar tegen grote veehouderijen. Wij verlangen van onze klanten in de voedselketen dat zij zich houden aan wet- en regelgeving, ook op gebied van huisvesting en dierenwelzijn. En veel van onze klanten, ook in Argentinië, Brazilië, Mexico en Oekraïne produceren volgens de Europese normen."Profundo heeft in opdracht van Wakker Dier een analyse gemaakt van de investeringen die worden gedaan in vee- en vleesverwerkende bedrijven. Daarbij is niet alleen gekeken naar de rol van Nederlandse banken.  Uit de analyse komt naar voren dat met name Amerikaanse banken veel in vee- en vleesverwerkende bedrijven investeren (bijna €20 miljard), met Nederlandse banken als goede tweede (bijna €6 miljard).Profundo spitst zich in het rapport toe op drie van de 153 bedrijven waarin de banken hebben geïnvesteerd en baseert de conclusies daar ook voor het grootste deel op.In het rapport wordt gesteld dat de investeringen gaan naar omvangrijke bedrijven met veel dieren op één locatie, waarbij wordt aangenomen dat daarbij sprake is van dieronvriendelijke systemen. Rabobank zegt internationale klanten te wijzen op aspecten van dierenwelzijn. "Dit betekent onder meer een degelijk stalsysteem, voldoende toegang tot voer en water, ongemak en pijn voor dier voorkomen en verwondingen minimaliseren, een preventief gezondheidsprogramma en nodeloos lang of ver vervoer voorkomen."De bank vindt dat omvang van het bedrijf  niet zegt over dierenwelzijn, voedselveiligheid, voedselkwaliteit of duurzame productie.  Grote bedrijven, die meerdere functies verenigen, scoren volgens de bank vaak juist beter als het gaat om de 'footprint' en duurzaamheid.CDA-Kamerlid Jaco Geurts zegt in een reactie dat het hem zorgen baart dat het kennelijk zo veel aantrekkelijker is om in de buitenlandse veehouderij te investeren. Geurts stelt 'dat het jonge boeren hier onmogelijk wordt gemaakt om het bedrijf van de ouders over te nemen door een rompslomp aan regels en kleine marges op producten en dat Wakker Dier pas echt gelukkig lijkt te zijn als de boeren in Nederland geen brood meer kunnen verdienen'.

30 jun 2014Nieuws
Premium

MKZ-uitbraak 2001 opnieuw voor rechter

30 jun 2014Nieuws
Premium

Blok zegt niets over keuringsdienst

26 jun 2014Nieuws

‘Succes in antibioticabeleid is geen eindstation’

Premium

Lelystad – Het succesvolle beleid bij de terugdringing van de resistentie tegen antibiotica is geen reden nu op de lauweren te rusten. Dat zegt hoogleraar Dik Mevius van de Faculteit Diergeneeskunde in Utrecht en onderzoeker bij Centraal Veterinair Instituut. Mevius is medeauteur van de jaarlijkse Maran-rapportage waarin de ontwikkelingen over het antibioticagebruik en de resistentie worden gerapporteerd. De Maran-rapportage wordt donderdag 26 juni gepresenteerd.Eerder dit jaar meldde Mevius al dat een dalende trend is ingezet bij de gevonden resistentie in vleeshennen, vleesvarkens, vleeskalveren en melkvee. Volgens hem het rechtstreekse gevolg van de succesvolle aanpak om het gebruik terug te dringen. Het gebruik van antibiotica in de veehouderij is in zeven jaar tijd meer dan gehalveerd. En dat is volgens Mevius niet gebeurd door maatregelen van de overheid, maar doordat private partijen zelf het beleid hebben geïmplementeerd en omdat er een onafhankelijke  toezichthouder is – de Diergeneesmiddelenautoriteit SDa – die de partijen scherp houdt. "Sneller dan verwacht is er een daling in resistentie te zien", zegt Mevius.Mevius zegt dat bij de terugdringing van antibioticaresistentie niet alleen gekeken moet worden naar het Nederlandse medicijngebruik in de volksgezondheid en de veterinaire sectoren. Ook de milieubelasting met resistentie door bemesting, gebruik van antibiotica als plaagbestrijder in de sierteelt en het gebruik van antibiotica in de veehouderij in het buitenland moeten in beeld zijn.Mevius laat geen gelegenheid onbenut om te vertellen over de succesvolle aanpak in Nederland. "Iedereen kijkt naar ons. We hebben hier echt iets op de kaart gezet." Deze week spreekt hij op een pluimveecongres in Noorwegen, later deze maand gaat hij naar het Verenigd Koninkrijk om uit te leggen hoe de Nederlandse veehouderij er in is geslaagd het antibioticagebruik te verminderen en daarmee ook de resistentie terug te dringen.Het is een succesverhaal, zegt hij, maar daarmee is de taak nog lang niet volbracht. Hij verwacht ook niet dat de resistentie echt uit te bannen is. "We hebben zeventig jaar resistentie opgebouwd, die blijft aanwezig."

26 jun 2014Nieuws

Resistentie neemt af, maar is niet weg

Premium

Lelystad - Resistentie tegen zogenoemde derde generatie cefasporines en fluoroquinolonen in met name pluimvee vermindert, maar is nog niet weg.Dat blijkt uit de Maran-rapportage over antibiotica die donderdag is gepubliceerd. Derde-generatie cefasporines en fluoroquinolonen zijn voor de mens belangrijke antibiotica.Dat er sprake is van een belangrijke vermindering van de resistentie in de meeste diersoorten is het gevolg van verminderd gebruik van cefalosporines in voedselproducerende dieren.In slachtvarkens worden nog hoge resistentiewaarden gevonden voor verschillende antibiotica. De afname van de resistentie die vorig jaar al werd geconstateerd heeft zich min of meer gestabiliseerd.Bij de vleeskalverhouderij is de resistentie in blankvleeskalveren duidelijk hoger dan in rosekalveren. In de melkveehouderij is de gemeten resistentie veel lager dan in andere diersoorten. De aanwezigheid van ESBL-producerende bacteriën in pluimvee is sterk afgenomen. Ook in varkens en vleeskalveren komen ESBL-producerende bacteriën voor. Ook in die sectoren is een lichte afname vastgesteld.

26 jun 2014Nieuws
Premium

Kamp rekent op bedrijfsleven bij financiering onderzoek

25 jun 2014Nieuws
Premium

Brussel versoepelt regels voor steun aan boeren

25 jun 2014Achtergrond