‘Zekerheidje bieten wankelt’

Bieten liggen klaar voor vervoer naar een verwerker. Foto: Misset

Bieten liggen klaar voor vervoer naar een verwerker. Foto: Misset


Het ‘zekerheidje’ suikerbieten in de portemonnee van akkerbouwers wankelt. Cosun Beet Company verlaagt voor teeltjaar 2026 de toewijzing naar 90%. De mededeling begin deze maand valt rauw. Eerder dit jaar was nog het bericht dat de toewijzing gelijk zou blijven op 100%, maar de prijzen op de wereldmarkt dalen plots hard. De voorraden zijn torenhoog, ook door het uitstekende bietenjaar 2025. Cosun zegt geen kansen te zien om deze extra suiker met een goede marge af te zetten.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Cosun is geen uitzondering. Alle Europese suikerbedrijven willen minder bieten. Südzucker betaalt in Duitsland een premie voor elke ton gecontracteerde suikerbieten die in 2026 vrijwillig minder geleverd wordt. Het bedrijf met dochters in onder meer België, Frankrijk en Polen draait overal aan de knoppen. In België zou het zelfs om een kwart van het areaal gaan.

Het bericht is niet alleen een tegenvaller, het komt ook laat. Menig akkerbouwer heeft zijn bouwplan al klaar, met suikerbieten als belangrijke kurk. Niet gek, in de wetenschap dat nog niet zo lang geleden de markt schreeuwde om suiker. In 2024 lag de toewijzing op 110%. Als telers al zaaizaad hebben besteld, biedt Cosun de mogelijkheid een deel te annuleren.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.