Toeslag op biggenprijs plust, maar neemt geen vlucht
De jaarlijkse gesprekken over de toeslag op de biggenprijs staan voor de deur. De concurrentie neemt toe en meer koppelingen zijn of worden vernieuwd, wat zorgt voor stemming. Maar de druk uit Duitsland is kleiner en ook de varkensmarkt zorgt voor rem.

Het lossen van biggen. De toeslag op de biggenprijs stijgt gestaag, maar handelaren en vermeerderaars zoeken balans in een markt onder druk door concurrentie, krimp en Duitse invloeden. Foto: Michel Velderman
Als het aanbod op de biggenmarkt in maart en april krap is, is traditioneel de tijd aangebroken dat vermeerderaars hun afnemers, al dan niet via een tussenpersoon, uitnodigen om de toeslag die ze op de biggenprijs beuren vast te stellen. Want ‘de biggenprijs’ is niet het bedrag dat in de noteringen staat. Die basisprijzen kunnen wel tot €10 van elkaar verschillen. Netto zijn die verschillen echter nihil, door toeslagen die op de noteringen worden gegeven. De hoogte van die toeslagen verschilt per gezondheidsstatus van de dieren, de gebruikte genetica, maar ook entingen die al dan niet worden gegeven. Ook het volume van koppels die de vermeerderaar wekelijks kan leveren, is een belangrijke factor.
Daarbij verschilt de invulling van die toeslagen ook nog eens. Soms zit er een derde enting bij, soms niet. Ook kosten kunnen al dan niet inbegrepen zijn. De hoogte van de toeslag is een schemergebied waarin getallen niet 1-op-1 te vergelijken zijn. Daarbij werkt DCA bij zijn BestPigletPrice (BPP) met toeslagen in procenten, terwijl Vion de toeslag – net als de basisprijs – in euro’s uitdrukt. Varkenshandelaren werken vaak met beide en soms zelfs met een mix van die twee.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses









