‘Structurele droogte dwingt boeren van crisis- naar risicomanagement’
Het neerslagtekort in Nederland neemt snel toe. Het is nu bijna zo groot als in 1976, het jaar dat bekend staat als het droogste ooit in Nederland. De kans op droogte nam de afgelopen decennia sterk toe. Om structurele uitdagingen het hoofd te bieden, moeten boeren en tuinders stoppen met crisisdenken als reactie op extreem weer, en inzetten op risicomanagement.

Het neerslagtekort nadert dat van het recorddroge jaar 1976. Droogte wordt steeds actueler. Tijd om de risico's structureel te managen zegt Gerry Kouwenhoven in een opiniestuk. - Foto: Hans Prinsen
Agrarische ondernemers handelen nog te vaak vanuit crisisdenken en kortetermijnvisies als reactie op extreme weersomstandigheden. Crisisdenken leidt tot flexibele kortetermijnoplossingen op eigen terrein, zoals water uit de omringende sloten gebruiken voor gewasbesproeiing, maar niet tot een aanpak die op termijn de bedrijfsvoering beschermt.Om de impact van extreme weersomstandigheden op de bedrijfsvoering op te vangen, moeten boeren en tuinders handelen met een langetermijnvisie vanuit risicomanagement. Zo versterken ze de positie van de onderneming, de keten en het gebied. Een oplossing op eigen terrein kan op korte termijn de crisis oplossen, maar samenwerken met buren brengt balans tussen wat de een over heeft en de ander tekort komt.
Waterberging
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










Droogte is ook in Europa geen onbekend verschijnsel. In de geschiedenis is het gedocumenteerd dat de rivieren droog stonden en mensen omkwamen van "hitte en dorst". Gaan we miljarden verkwisten voor niet te meten resultaten of zullen we dat geld gebruiken voor aanpassingen?