PRRS-vrij in 200 dagen tegen geringe kosten met LCH-aanpak

Een varkensbedrijf vrij krijgen van het PRRS-veldvirus hoeft niet per se door middel van depop-repop. Tijdelijk geen zeugen aanvoeren en alle dieren tweemaal vaccineren en laten uitzieken is ook een bewezen methode om een PRRS-negatieve biggenuitstroom te realiseren. Deze load-close-homogenize-aanpak is onder bepaalde omstandigheden het overwegen waard.

Met een interval van vier weken meteen alle zeugen vaccineren met een gemodificeerd, levend vaccin is een beproefde methode om de kraamstal vrij te krijgen van het PRRS-veldvirus. Foto: Koos Groenewold

Met een interval van vier weken meteen alle zeugen vaccineren met een gemodificeerd, levend vaccin is een beproefde methode om de kraamstal vrij te krijgen van het PRRS-veldvirus. Foto: Koos Groenewold


In Denemarken hebben tot 1 november 74 bedrijven met succes een saneringstraject doorlopen om PRRS-vrij te worden. Dat vertelt Björn Lorenzen, vakdierenarts en coördinator van het Deense PRRS-reductieprogramma. Het concept dat de Denen toepassen is gebaseerd op het load-close-homogenize-principe (LCH) dat begin deze eeuw in de Verenigde Staten is ontwikkeld.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

In een notendop werkt LCH als volgt: een zeugenbedrijf voert eenmalig een grote voorraad opfokzeugen aan (load). De deuren blijven vervolgens minimaal 200 dagen gesloten voor nieuwe dieren (close). Alle aanwezige fokdieren worden meteen gevaccineerd tegen PRRS en een maand later opnieuw. De zeugen en opfokdieren zitten dan in dezelfde fase van de infectie (homogenize) en zijn na 220 dagen allemaal door de infectie heen. Idealiter gaan de gespeende biggen tijdelijk van het bedrijf, zodat sprake is van depop-repop van de biggenstal en de besmettingscirkel wordt doorbroken.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Lees meer over


Snel delen


Sectornieuwsbrief Varkens


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.