PBL: half miljard per jaar is niet genoeg voor natuur, klimaat en water
Met €0,5 miljard per jaar voor het agrarisch natuurbeheer komen de doelen dichterbij, maar het is onvoldoende om alle doelen op gebied van natuur, klimaat en water te behalen. Dat zegt het Planbureau voor de Leefomgeving in een zogenoemde Policybrief.
Dit kabinet heeft besloten vanaf volgend jaar €500 miljoen per jaar uit te trekken voor het agrarisch natuurbeheer, gericht op doelen op gebied van natuur, klimaat en water. Het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) geeft het advies om te kiezen voor één doel, of om te kiezen voor een combinatie van doelen, waarbij dezelfde uitgegeven euro tegelijk meerdere doelen dient. PBL-directeur Marko Hekkert noemt het voorgenomen beleid een stap in de goede richting, “Maar er is meer nodig om de doelen te bereiken.”
Het PBL zegt dat naast het jaarlijkse bedrag van €500 miljoen nog een extra bedrag nodig is voor investeringen in een gebiedsgerichte aanpak, aanleg van landschapselementen, de herwaardering van grond en de extensivering van de landbouw. “Dit investeringspakket van enkele miljarden helpt om de beoogde doelen op het gebied van natuur, klimaat en water te kunnen realiseren met agrarisch natuurbeheer.”
Vergoedingen voor boeren
Als boeren succesvol willen meedoen aan maatregelen die ten goede komen aan natuur, klimaat en water zal dat grote effecten hebben op de bedrijfsvoering. En dat betekent dat er voldoende hoge vergoedingen en langjarige beheerovereenkomsten tegenover moeten staan. PBL vindt het een knelpunt dat de huidige beheervergoedingen al jaren niet zijn verhoogd. Een tweede knelpunt is dat er onduidelijkheid is tussen Rijk en provincies over de financiering op de langere termijn.
Het PBL constateert dat de vrijwilligheid van de maatregelen voor agrarisch natuurbeheer op gespannen voet staat met de internationale verplichtingen op gebied van natuur, water en klimaat. Om echt effect te hebben, zou het raadzaam zijn om maatregelen voor agrarisch natuurbeheer toe te passen in grotere aaneengesloten gebieden.
Reacties
Je moet een account hebben om te reageren
Voordelen van een account:
Krijg toegang tot de beste en meest actuele artikelen.
Discussier mee met collega’s, experts en specialisten.