PBL: extensivering rond natuur beste optie

Een combinatie van extensivering van de landbouw rond Natura 2000-gebieden en in veenweidegebieden samen met vermindering van de stikstofuitstoot kan tot 2030 de stikstofbelasting verder omlaag brengen.

Protesten van boeren tegen stikstofmaatregelen bij het Natura 2000-gebied Wooldse veen bij Winterswijk. - Foto: Henk Riswick

Protesten van boeren tegen stikstofmaatregelen bij het Natura 2000-gebied Wooldse veen bij Winterswijk. - Foto: Henk Riswick


Volgens het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) zal de overheid daarvoor ruim € 30 miljard moeten uittrekken. Dat is inclusief de € 5 miljard die al is uitgetrokken voor de structurele aanpak stikstof. Volgens het PBL is dat voor de overheid een dure optie, ‘maar daar staat meer perspectief voor de landbouw tegenover’.Een andere variant (gericht op uitsluitend stikstofreductie), die het PBL heeft doorgerekend in opdracht van het kabinet, kost de overheid minder (ruim € 14 miljard) en jaagt de landbouw op meer kosten.Bij de combinatie van extensivering en stikstofvermindering zal volgens het PBL in 2030 80% van het areaal kwetsbare natuur minder stikstofbelasting hebben dan de zogenoemde kritische depositiewaarde (kdw). Dat zou betekenen dat de stikstofdoelstelling zoals die in de stikstofwet is vastgelegd voor 2035 (74% van areaal onder de kdw) al in 2030 ruim wordt gehaald.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Verkleining melkveestapel

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


Scholten
7 sep 2021

Ik vind het jammer dat veel mensen alles geloven wat er in praat programma`s verteld wordt. Ze slikken het voor zoete koek. Mensen moeten leren luisteren naar de dingen die niet verteld worden. (zelf nadenken)

Jan Veltkamp
6 sep 2021

Als er geen ruimte is om te boeren dan kunnen de uitgekochte boeren altijd nog de zwarte cross organiseren. Een festival en natuur gaat prima samen dat is afgelopen weekend duidelijk geworden.

Steenwijk
6 sep 2021

En dan te bedenken dat er helemaal geen probleem is maar dat het de sector word aangepraat.Door aanname en berekeningen is het zogenaamde stikstof probleem ontstaan .Waarom durven zo weinig dit niet hardop te benoemen?

Smolders
6 sep 2021

Sorry kippen ik had er bij moeten zeggen dat een entstof nooit 100% werkt EN dat de werking terug loopt , dus de landen die het vroegst gevaccineerd hebben ,krijgen ook weer het vroegst een opleving , daarom zullen we straks om de zoveel tijd een prik gaan halen. Maar ik vind het jammer dat de discussie over vaccineren gaat en niet over het pbl

kippen
6 sep 2021

Hier slaat Smolders de plank finaal mis: Google zelf eens hoeveel % van de ziekenhuisgangers in Israel zijn 2 keer gevaxt: 65 % en stijgende! De landen die het meest voorop lopen met enten hebben de grootste aantal besmettingen momenteel , hoe verklaar je dat? Het gaat niet om de gezondheid van de mens maar om de controle van de elite over het gepeupel. Israel, Canada , Oostenrijk hebben of overwegen al dat je qr code voor 2 keer gevaxten na 5 maanden verdwijnt tenzij prik 3 erin gaat (en 4 en 5 en 6 en 7 en 8) Canada heeft 8 shots aangekocht per inwoner, fijne vent die Trudeau! Maar de indoctrinatie van onze overheid heeft er voor gezorgd dat mensen zelf niet meer nuchter na denken Smolders!

Smolders
6 sep 2021

'@dirven dat is niet moeilijk te verklaren, een entstof werkt nooit 100% er zijn dus altijd mensen die geen antie stoffen opbouwen, en als die groep groter is dan de groep ongevaxineerde ,dan zou kunnen dat uit groep ongevaxineerde er minder in het ziekenhuis liggen!! Kijk als iedereen zijn gezond verstand gebruikt in Nederland minder nutteloze discussies Dirven

Armer
6 sep 2021

Ja smolders, je woont aan de verkeerde kant van de grens.

Smolders
6 sep 2021

Volgens mij meten we in Nederland met 2 maten! Antievaxxers mag je niet dwingen maar ontwrichten wel heel de maatschappij, maar een boer onteigenen voor een natte droom van een paar milieu freaks da mag schijnbaar in dit land