Bedrijfsopvolger Martin van Beek. Een goede melkproductie is belangrijk. Fokdieren verkopen gaat volgens Martin het best als je kunt laten zien dat er een goede productie onder zit. Foto’s: Peter Roek BoerenlevenAchtergrond

Opvolger Martin van Beek: ‘Als je het met 200 koeien niet kunt verdienen, lukt dat met 400 ook niet’

Opvolger Martin van Beek (24) hoeft niet zo nodig te groeien. Wel wil hij graag overstappen op melkrobots. ‘Nu voel je het melken echt wel in je schouders.’

Martin van Beek (24) werkt als servicemonteur bij Lely en is daarnaast actief op het melkveebedrijf van zijn ouders in Breda. Hij ziet toekomst in melkrobots vanwege de flexibiliteit en het fysieke aspect van melken, maar heeft geen ambitie om flink te groeien.

Als ik het bedrijf overneem, verander ik…

“Als servicemonteur werk ik veel met melkrobots. Die zou ik thuis ook wel in willen zetten. Vanwege de flexibiliteit, maar ook vanwege het fysieke aspect. We melken nu in een 2×14 rapid exit melkstal en als je alle koeien gemolken hebt, voel je dat echt wel in je schouders.

Verder zou ik graag een nieuwe werktuigenloods zetten. Nu is er net te weinig ruimte om alles onder dak te hebben, terwijl dat voor het behoud van je machines wel beter is. Of ik over zou schakelen naar biologisch? Nee, dat zou voor ons niets toevoegen. Wij verkopen namelijk ook fokdieren en dat gaat het best als je kunt laten zien dat er een hoge melkgift onder zit. Als je biologisch werkt, daalt meestal de melkgift terwijl wij – even plat gezegd – ons bed niet uitkomen voor minder dan 40 liter per koe per dag. We doen overigens wel aan duurzaamheid. Zo leveren we PlanetProof-melk en hebben een natuurgebied in beheer.”

Nu staat er een rapid exit-melkstal, maar als het aan Martin ligt, komen daar ergens de komende jaren vier melkrobots voor in de plaats. Vanwege de flexibiliteit, maar ook omdat het melken nu fysiek best zwaar is.
Nu staat er een rapid exit-melkstal, maar als het aan Martin ligt, komen daar ergens de komende jaren vier melkrobots voor in de plaats. Vanwege de flexibiliteit, maar ook omdat het melken nu fysiek best zwaar is.
Mijn grote voorbeeld is…

“Mijn vader. Hij nam in 2007 de boerderij over van mijn opa. Er waren toen 60 koeien en in 2013 stond er al een stal voor 200. Dat in zo’n korte tijd voor elkaar krijgen, dat vind ik knap, want het viel heus niet altijd mee. Zelf zou ik niet zo’n groeisprong willen maken. Als je het met 200 koeien niet kunt verdienen dan gaat je dat met 400 ook niet lukken.”

Het mooiste werk vind ik…

“Ik kan echt niet kiezen. Ondernemerschap, trekkers en koeien, het is de afwisseling die het leuk maakt. Ik sta eigenlijk altijd vrolijk op.”

Voer aanschuiven. Het is de afwisseling van werkzaamheden die het werk voor Martin zo leuk maakt. Er is geen dag dat hij niet vrolijk opstaat.
Voer aanschuiven. Het is de afwisseling van werkzaamheden die het werk voor Martin zo leuk maakt. Er is geen dag dat hij niet vrolijk opstaat.
Ik heb een hekel aan…

“Niet aan het werk op de boerderij, maar wel aan het onduidelijke overheidsbeleid en het constant veranderen van regels en wetten. Door de onzekerheid over vergunningen worden veranderingen op het bedrijf haast onmogelijk gemaakt.”

Als ik een miljoen win in de loterij dan…

“Investeer ik in melkrobots. We zouden er vier nodig hebben, drie is net te krap. Verder zou ik er grond van kopen, dat is nooit verkeerd. Als er wat te koop komt, reageren we altijd wel. Maar de concurrentie is groot.”

Martin bezig met koeien scheren voor een koeienshow. Als fokkers willen ze uiteraard dat hun dieren zo goed mogelijk de ring in gaan.
Martin bezig met koeien scheren voor een koeienshow. Als fokkers willen ze uiteraard dat hun dieren zo goed mogelijk de ring in gaan.
In mijn vrije tijd…

“Ga ik met mijn grote vriendengroep op stap. Het zijn allemaal boerenjongens en we mogen ook graag sleutelen en lassen. Momenteel zijn we een voertuig aan het bouwen om mee naar de Zwarte Cross te gaan. Vorig jaar hadden we een wolf gemaakt met schapen en een jachthut die zeven meter omhoog kon. In de zwaargewichtklasse wonnen we daarmee de eerste prijs.”

Over vijf jaar dan…

“Lastig te zeggen, maar ik denk dat ik dan meer thuis werk en dat er dan melkrobots staan. De wet- en regelgeving? Daar ben ik allemaal niet zo bang voor. Ik ga niet 10 jaar stilzitten en afwachten, ik blijf gewoon lekker doorboeren.”

CM-Block Knop

DIT ARTIKEL IS ONDERDEEL VAN DE RUBRIEK 'DE OPVOLGER'. OOK MEEDOEN? MAIL JE NAAM, LEEFTIJD, SOORT BEDRIJF EN TELEFOONNUMMER NAAR MARGREET.WELINK@MISSET.COM.