Opbrengst tarweoogst afgelopen jaar het laagst in 25 jaar

De Nederlandse tarweoogst was afgelopen jaar de kleinste in 25 jaar tijd. Met een bruto-opbrengst van in totaal 682.000 ton is ruim 38% minder tarwe geoogst dan een jaar eerder. Hoewel de bruto-opbrengst van zomertarwe verdubbelde, compenseerde dat de lage opbrengsten van wintertarwe niet, blijkt uit de definitieve oogstraming van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).  

Laatst bijgewerkt:
tarweoogst 25 jaar

Met een bruto-opbrengst van in totaal 682.000 ton is ruim 38% minder tarwe geoogst dan een jaar eerder. Foto: Peter Roek


De tegenvallende oogst van tarwe is vooral veroorzaakt door een nat najaar in 2023. Dit bemoeilijkte het inzaaien van wintertarwe in die periode. Zowel het areaal als de opbrengst per hectare pakten hierdoor lager uit dan een jaar eerder. Afgelopen oogst haalden telers hierdoor 574.000 ton tarwe van het land, ruim 45% minder dan in 2023.  

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

De bruto-opbrengst van zomertarwe is in 2024 meer dan verdubbeld naar 108.000 ton. Dit komt vooral door een verdubbeling van het areaal. Als het zaaien van wintertarwe niet lukt, kiezen veel telers in het voorjaar voor zomertarwe. Dit grotere areaal en de hogere opbrengst konden de krimp van het areaal wintertarwe niet compenseren, zo blijkt uit de CBS-gegevens. In alle regio’s daalde de tarwe-opbrengst, maar in Zuid-Holland was die daling het sterkst.  

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Sectornieuwsbrief Akkerbouw


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.