Luchtbuks vervangt vergif bij strijd tegen ratten

Ratten zijn overal. Niet altijd zijn ze een probleem, maar soms loopt het uit de hand en dan zijn maatregelen nodig. Er zijn steeds meer rattenjagers die hun diensten aanbieden. Afschieten is een effectieve en, het klinkt gek, dier- en milieuvriendelijke methode. Boerderij ging mee met rattenjacht-pionier Jos Kruis. Hij pleit voor duidelijker ontheffingsbeleid.

Laatst bijgewerkt:
Jos Kruis (68) schiet al 15 jaar ratten. Hij schiet vanaf een maximale afstand van  25 meter op de 'kill zone', een gebiedje ter grootte van een euro waar hart en longen zitten van de rat. Dit is ook een vereiste in de cursus die hij geeft. Hij heeft al 160 mensen opgeleid en heeft dit jaar 80 aanmeldingen, er is zelfs een wachtlijst. Volgens hem is er plek voor enkele honderden professionele rattenjagers in Nederland.

Jos Kruis (68) schiet al 15 jaar ratten. Hij schiet vanaf een maximale afstand van 25 meter op de 'kill zone', een gebiedje ter grootte van een euro waar hart en longen zitten van de rat. Dit is ook een vereiste in de cursus die hij geeft. Hij heeft al 160 mensen opgeleid en heeft dit jaar 80 aanmeldingen, er is zelfs een wachtlijst. Volgens hem is er plek voor enkele honderden professionele rattenjagers in Nederland. - Foto's: Mark Pasveer


Het is donker en winderig op het erf van de melkveehouderij waar Jos Kruis deze avond ratten komt bestrijden. Ratten schieten gebeurt in het donker. Dan zijn ze minder schuw. En met moderne apparatuur, zoals een warmtekijker en een persluchtwapen met infraroodcamera, zijn de dieren prima te zien.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Kruis weet waar de ratten zitten: overal waar iets te eten is, dus vooral in de buurt van voeropslag. In het begin van de avond, als het nog licht is, maakt hij een ronde over het erf. Dan weet hij straks in het donker waar hij langs kan lopen zonder te struikelen. Hij loopt voorzichtig naar een bijgebouw waar voer is opgeslagen. Geplette gerst voor de koeien. De schuur heeft een open front. Er komen kraaien uit vliegen. Die lusten ook wel een hapje. Jos kijkt door zijn warmtekijker naar de voerbult en ja, de gedaantes van enkele ratten lichten op. Hier moet hij straks zijn.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


Marton Maas
15 mei 2024

Wat een ***koek ratten schieten Als we daar de wereld mee moeten redden ziet het er somber uit .deze reactie is automatisch gemodereerd