Extreem jaar met extreme verschillen
Het groeiseizoen kende een goede start, in maart is er al veel gedaan op het land. Droogte kostte dit seizoen veel opbrengst en in september regende het zoveel dat de oogst stil kwam te liggen.

Graanoogst in Groningen. Granen geven dit seizoen hoge opbrengsten die ook voor een goede prijs verkocht kunnen worden. - Foto: Mark Pasveer
Graantelers kijken terug op een goed seizoen. Voordat de droogte nijpend werd, was het graan al rijp en onder goede omstandigheden geoogst. De wintertarwe-opbrengsten zijn hoog, met een gemiddelde van zo’n 10 ton per hectare. In combinatie met een hoge prijs, rond de € 300 per ton, levert de graanteelt dit seizoen een concurrerend saldo. De negatieve saldo’s van enkele groenteteelten steken daar schril bij af.De aardappelen maakten dit seizoen een goede start, vooral vroeg gepote aardappelen profiteerden nog van het aanwezige bodemvocht. De eerste proefrooiingen in fritesaardappelen lieten daarom normale opbrengstniveaus zien. Echter, in augustus was de groei er al uit, waardoor de gemiddelde opbrengsten 10 tot 20% lager uitvielen dan normaal. Verschillen in opbrengst zijn echter groot, rassen die goed om kunnen gaan met de hitte en beregend zijn, laten goede opbrengsten zien.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses









